| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Wątpliwości w tym zakresie powstają głównie w związku z koniecznością uregulowania istniejącego, niekiedy już od wielu lat, stanu bezprawnego korzystania z cudzej nieruchomości przez przedsiębiorcę przesyłowego.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, przy czym czynność ta musi być wykonana przez podatnika, działającego w takim charakterze, być dokonana odpłatnie (zasadniczo), a ponadto musi istnieć podmiot, który jest bezpośrednim beneficjentem usługi.

Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku

W przypadku właściciela nieruchomości obciążonej będziemy mieli do czynienia ze świadczeniem usługi polegającej na znoszeniu (tolerowaniu) korzystania przez przedsiębiorcę przesyłowego z jego nieruchomości (art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Przy czym nie będzie miało znaczenia, czy do ustanowienia służebności doszło w ramach porozumienia stron, czy też w wyniku wydania przez sąd postanowienia (art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

O ile zatem taka służebność zostanie ustanowiona odpłatnie, to będziemy mieli do czynienia z czynnością opodatkowaną VAT, ponieważ podatnikiem jest również osoba wykorzystująca towary, w tym nieruchomości, w sposób ciągły dla celów zarobkowych (por. J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2008, Tom I, Wrocław 2008, s. 39 – 41, wyrok ETS w sprawie van Tiem, sygn. akt C-186/89 oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 grudnia 2010 roku, sygn. ITPP2/443-963/10/AK).

Nie można w takim wypadku przeoczyć konieczności doprecyzowania, aby wypłacane wynagrodzenie było powiększone o podatek VAT, gdyż w przeciwnym razie będzie ono już „w sobie” zawierało ten podatek, a co za tym idzie jego ciężar poniesie właściciel nieruchomości.

Z kolei z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych) nieodpłatne korzystanie z cudzej nieruchomości może być zakwalifikowane jako przychód.

Z uwagi na fakt, iż podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych nie podlegają regulacji podatku od spadków i darowizn, to nieodpłatne ustanowienie służebności przesyłu będzie stanowiło korzyść, tzn. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku przedsiębiorcy przesyłowego, mające konkretny wymiar finansowy, w postaci zaoszczędzenia wydatków, które musiałby on ponieść w innych warunkach (por. pismo Ministerstwa Finansów z dnia 22 lipca 2009 roku, sygn. DD6/033–66/MDA/PK – 893/2009 oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 maja 2009 roku, sygn. ITPP2/443–191/09/MD, a także nieprawomocny wyrok WSA w Warszawie z 11 stycznia 2011 roku, sygn. akt III SA/Wa 993/10).

Trzeba pamiętać, iż w takim wypadku uzyskany przychód będzie równoznaczny z dochodem do opodatkowania, ponieważ przedsiębiorca przesyłowy nie będzie ponosił żadnych wydatków mogących być zakwalifikowanymi do kosztów uzyskania przychodu.

Zapłacone właścicielowi nieruchomości wynagrodzenie z tytułu umownego lub sądowego ustanowienia służebności (na przyszłość) będzie mogło być zaliczone w całości do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy przesyłowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK