REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Sławomir Sasiński
Obowiązki przedsiębiorcy przesyłowego korzystającego z cudzej nieruchomości
Obowiązki przedsiębiorcy przesyłowego korzystającego z cudzej nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Wątpliwości w tym zakresie powstają głównie w związku z koniecznością uregulowania istniejącego, niekiedy już od wielu lat, stanu bezprawnego korzystania z cudzej nieruchomości przez przedsiębiorcę przesyłowego.

Tak wskazuje analiza stanów faktycznych będących podstawą wydawanych interpretacji prawa podatkowego oraz wyroków sądów administracyjnych.

Autopromocja

Właściciele nieruchomości często tolerują tę sytuację i nie żądają zapłaty za posadowione na ich działkach urządzenia.

Niemniej, w celu prawnego uregulowania istniejącej sytuacji, możliwe będzie ustanowienie służebności przesyłu, która umożliwi korzystanie przez przedsiębiorcę z nieruchomości stanowiącej prywatną własność w określonym zakresie.

Chodzi tu w szczególności o wybudowanie i korzystanie z urządzeń przesyłowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, w zamian za co właściciel nieruchomości winien otrzymać odpowiednie wynagrodzenie.

PCC

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że sama czynność odpłatnego ustanowienia służebności przesyłu może hipotetycznie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Opodatkowaniu będą podlegać zarówno czynności cywilnoprawne jak i prawomocne postanowienia sądu, ponieważ wywołują one takie same skutki jak odpłatna czynność prawna pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy powstaje bądź z chwilą dokonania czynności prawnej (zawarcia umowy) bądź z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu i ciąży na przedsiębiorcy przesyłowym.

W takim wypadku podatnik – przedsiębiorca przesyłowy będzie hipotetycznie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (stawka 1%). Zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu .

Podatek od czynności cywilnoprawnych bez tajemnic - PORADNIK

VAT

Z uwagi na charakter prawny omawianej instytucji prawnej, rozważenia wymaga możliwość zakwalifikowania tej czynności z punktu widzenia ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”).

Pozytywne ustalenie w tym zakresie będzie przesądzało o możliwości skorzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przewidzianego w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Brak konieczności zapłaty PCC wystąpi także w tych sytuacjach, gdy właściciel nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Uprzedzając nieco rozważania, można stwierdzić, że konieczność zapłacenia PCC z tytułu ustanowienia służebności przesyłu powstanie tylko w razie ustalenia, iż obciążenie nieruchomości ograniczonym prawem rzeczowym nie będzie miało charakteru ciągłego jej wykorzystywania dla celów zarobkowych, co w praktyce będzie występować niezwykle rzadko.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, przy czym czynność ta musi być wykonana przez podatnika, działającego w takim charakterze, być dokonana odpłatnie (zasadniczo), a ponadto musi istnieć podmiot, który jest bezpośrednim beneficjentem usługi.

Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku

W przypadku właściciela nieruchomości obciążonej będziemy mieli do czynienia ze świadczeniem usługi polegającej na znoszeniu (tolerowaniu) korzystania przez przedsiębiorcę przesyłowego z jego nieruchomości (art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Przy czym nie będzie miało znaczenia, czy do ustanowienia służebności doszło w ramach porozumienia stron, czy też w wyniku wydania przez sąd postanowienia (art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

O ile zatem taka służebność zostanie ustanowiona odpłatnie, to będziemy mieli do czynienia z czynnością opodatkowaną VAT, ponieważ podatnikiem jest również osoba wykorzystująca towary, w tym nieruchomości, w sposób ciągły dla celów zarobkowych (por. J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2008, Tom I, Wrocław 2008, s. 39 – 41, wyrok ETS w sprawie van Tiem, sygn. akt C-186/89 oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 grudnia 2010 roku, sygn. ITPP2/443-963/10/AK).

Nie można w takim wypadku przeoczyć konieczności doprecyzowania, aby wypłacane wynagrodzenie było powiększone o podatek VAT, gdyż w przeciwnym razie będzie ono już „w sobie” zawierało ten podatek, a co za tym idzie jego ciężar poniesie właściciel nieruchomości.

CIT

Z kolei z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych) nieodpłatne korzystanie z cudzej nieruchomości może być zakwalifikowane jako przychód.

Z uwagi na fakt, iż podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych nie podlegają regulacji podatku od spadków i darowizn, to nieodpłatne ustanowienie służebności przesyłu będzie stanowiło korzyść, tzn. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku przedsiębiorcy przesyłowego, mające konkretny wymiar finansowy, w postaci zaoszczędzenia wydatków, które musiałby on ponieść w innych warunkach (por. pismo Ministerstwa Finansów z dnia 22 lipca 2009 roku, sygn. DD6/033–66/MDA/PK – 893/2009 oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 maja 2009 roku, sygn. ITPP2/443–191/09/MD, a także nieprawomocny wyrok WSA w Warszawie z 11 stycznia 2011 roku, sygn. akt III SA/Wa 993/10).

Trzeba pamiętać, iż w takim wypadku uzyskany przychód będzie równoznaczny z dochodem do opodatkowania, ponieważ przedsiębiorca przesyłowy nie będzie ponosił żadnych wydatków mogących być zakwalifikowanymi do kosztów uzyskania przychodu.

Zapłacone właścicielowi nieruchomości wynagrodzenie z tytułu umownego lub sądowego ustanowienia służebności (na przyszłość) będzie mogło być zaliczone w całości do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy przesyłowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA