| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Wątpliwości w tym zakresie powstają głównie w związku z koniecznością uregulowania istniejącego, niekiedy już od wielu lat, stanu bezprawnego korzystania z cudzej nieruchomości przez przedsiębiorcę przesyłowego.

Tak wskazuje analiza stanów faktycznych będących podstawą wydawanych interpretacji prawa podatkowego oraz wyroków sądów administracyjnych.

Właściciele nieruchomości często tolerują tę sytuację i nie żądają zapłaty za posadowione na ich działkach urządzenia.

Niemniej, w celu prawnego uregulowania istniejącej sytuacji, możliwe będzie ustanowienie służebności przesyłu, która umożliwi korzystanie przez przedsiębiorcę z nieruchomości stanowiącej prywatną własność w określonym zakresie.

Chodzi tu w szczególności o wybudowanie i korzystanie z urządzeń przesyłowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, w zamian za co właściciel nieruchomości winien otrzymać odpowiednie wynagrodzenie.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że sama czynność odpłatnego ustanowienia służebności przesyłu może hipotetycznie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Opodatkowaniu będą podlegać zarówno czynności cywilnoprawne jak i prawomocne postanowienia sądu, ponieważ wywołują one takie same skutki jak odpłatna czynność prawna pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy powstaje bądź z chwilą dokonania czynności prawnej (zawarcia umowy) bądź z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu i ciąży na przedsiębiorcy przesyłowym.

W takim wypadku podatnik – przedsiębiorca przesyłowy będzie hipotetycznie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (stawka 1%). Zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu .

Podatek od czynności cywilnoprawnych bez tajemnic - PORADNIK

Z uwagi na charakter prawny omawianej instytucji prawnej, rozważenia wymaga możliwość zakwalifikowania tej czynności z punktu widzenia ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”).

Pozytywne ustalenie w tym zakresie będzie przesądzało o możliwości skorzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przewidzianego w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Brak konieczności zapłaty PCC wystąpi także w tych sytuacjach, gdy właściciel nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Uprzedzając nieco rozważania, można stwierdzić, że konieczność zapłacenia PCC z tytułu ustanowienia służebności przesyłu powstanie tylko w razie ustalenia, iż obciążenie nieruchomości ograniczonym prawem rzeczowym nie będzie miało charakteru ciągłego jej wykorzystywania dla celów zarobkowych, co w praktyce będzie występować niezwykle rzadko.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »