| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Od 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach („Ustawa zmieniająca”). Jej najważniejsze założenia omawia Ewelina Dumania, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Powyższa regulacja pozwala w praktyce, m.in. na zwolnienie z opodatkowania VAT tzw. pakietów medycznych udostępnianych pracownikom przez pracodawców.

Ustawa zmieniająca wprowadza również istotne zmiany dotyczące odliczania podatku naliczonego na podstawie współczynnika struktury sprzedaży (WSS).

W szczególności likwiduje ona ograniczenie, zgodnie z którym podatnik nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego, jeżeli wspomniana proporcja nie przekroczyła 2 %. Zgodnie z nowymi przepisami, w takim przypadku podatnik będzie miał prawo, ale już nie obowiązek uznać, że WSS wynosi 0%.

Ponadto, zmieniony został przepis zezwalający na odliczenie podatku naliczonego w całości, jeżeli proporcja przekroczyła 98 %, co może w praktyce skutkować poszerzeniem kręgu podatników zobowiązanych do stosowania WSS. Nowe przepisy stosuje się dopiero w odniesieniu do tzw. rocznej korekty dokonywanej za 2011 r.

Istotną zmianą jest również likwidacja obowiązku wnoszenia zabezpieczenia przy imporcie towarów w przypadku korzystania z procedury uproszczonej oraz podwyższenie (z dniem 1 stycznia 2012 r.) stawki podatku VAT na ubranka i buty dla dzieci z 8% na 23%.

W Dziennikach Ustaw Nr 68 i 69 z 2011 r. ogłoszono już szereg nowych rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT, wydanych w związku z ustawą zmieniającą.


Wiecej artykułów i komentarzy autorstwa ekspertów PwC znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK