| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Od 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach („Ustawa zmieniająca”). Jej najważniejsze założenia omawia Ewelina Dumania, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Powyższa regulacja pozwala w praktyce, m.in. na zwolnienie z opodatkowania VAT tzw. pakietów medycznych udostępnianych pracownikom przez pracodawców.

Ustawa zmieniająca wprowadza również istotne zmiany dotyczące odliczania podatku naliczonego na podstawie współczynnika struktury sprzedaży (WSS).

W szczególności likwiduje ona ograniczenie, zgodnie z którym podatnik nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego, jeżeli wspomniana proporcja nie przekroczyła 2 %. Zgodnie z nowymi przepisami, w takim przypadku podatnik będzie miał prawo, ale już nie obowiązek uznać, że WSS wynosi 0%.

Ponadto, zmieniony został przepis zezwalający na odliczenie podatku naliczonego w całości, jeżeli proporcja przekroczyła 98 %, co może w praktyce skutkować poszerzeniem kręgu podatników zobowiązanych do stosowania WSS. Nowe przepisy stosuje się dopiero w odniesieniu do tzw. rocznej korekty dokonywanej za 2011 r.

Istotną zmianą jest również likwidacja obowiązku wnoszenia zabezpieczenia przy imporcie towarów w przypadku korzystania z procedury uproszczonej oraz podwyższenie (z dniem 1 stycznia 2012 r.) stawki podatku VAT na ubranka i buty dla dzieci z 8% na 23%.

W Dziennikach Ustaw Nr 68 i 69 z 2011 r. ogłoszono już szereg nowych rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT, wydanych w związku z ustawą zmieniającą.


Wiecej artykułów i komentarzy autorstwa ekspertów PwC znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK