| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Od 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach („Ustawa zmieniająca”). Jej najważniejsze założenia omawia Ewelina Dumania, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw Nr 64, poz. 332 z 28 marca 2011 r.

Mając na uwadze to, iż wprowadza ona szereg zmian, które mogą być istotne dla wielu podmiotów gospodarczych, należy zwrócić uwagę na wyjątkowo krótki okres vacatio legis (tj. okres pomiędzy publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie) zastosowany w odniesieniu do tego aktu prawnego.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. dotyczącej ogłaszania aktów prawnych, co do zasady akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia.

Skrócenie powyższego okresu może zostać dokonane tylko w uzasadnionych przypadkach.

Ustawodawca nie wskazał jednak na okoliczności, które uzasadniały zastosowanie skróconego vacatio legis w analizowanym przypadku.

Warto przyjrzeć się najważniejszym zmianom wprowadzanym przez Ustawę zmieniającą.

Regulacja ta przewiduje m.in. dostosowanie krajowych przepisów w zakresie podatku VAT dotyczących nieodpłatnego przekazania towarów do przepisów prawa wspólnotowego.

Tym samym, od 1 kwietnia 2011 r. wszelkie dokonywane przez podatnika przekazania towarów należących do jego przedsiębiorstwa bez wynagrodzenia (niezależnie czy są one dokonywane na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem), są traktowane jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT.

Jak dotychczas, warunkiem opodatkowania takich przekazań jest to, iż podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zmieniona też została definicja odpłatnego świadczenia usług zawarta w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z uzasadnieniem do Ustawy zmieniającej, proponowana zmiana miała na celu ściślejsze dostosowanie definicji odpłatnego świadczenia usług do uregulowań tego zagadnienia zawartych w dyrektywie unijnej.

Niemniej jednak, w praktyce zmiana spowodowała poszerzenie katalogu sytuacji, w których podatnik jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT należnego w związku z nieodpłatnym świadczeniem usług na sytuacje, w których podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

VAT 2011 - przewodnik po nowelizacji z 18 marca

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. uchylony został przepis, który zakazywał odliczania podatku naliczonego w przypadku importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju zaliczanym do tzw. „rajów podatkowych”.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK