| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy usługi transportowe na rzecz własnych pracowników są opodatkowane VAT?

Czy usługi transportowe na rzecz własnych pracowników są opodatkowane VAT?

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika uznaje się za odpłatne świadczenie usług.

Przedmiotem działania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) jest, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, czyli pracowników i ich rodzin, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu.

Przez działalność socjalną ustawa rozumie zaś usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Należy więc podkreślić, że zakładowa działalność socjalna dotyczy określonych rodzajów świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika, i tylko te świadczenia mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Finansowany z ZFŚS transport dla pracowników nie jest związany z prowadzonym przedsiębiorstwem, gdyż fundusz ten jest tworzony na podstawie odrębnych przepisów w celu przeznaczenia go na cele socjalne.

W konsekwencji finansowanie ze środków ZFŚS działalności socjalnej nie będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów i świadczenia usług z uwagi na fakt, iż nie zostaną spełnione dyspozycje wynikające z art. 7 ust. 2, oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

W związku z tym kwota przekazana z ZFŚS na dofinansowanie usługi transportu świadczonej na rzecz pracowników nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (por. interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2010 r., IPPP3-443-1206/09-2/IB).

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Nieodpłatne świadczenie usług przez pracodawcę na rzecz pracowników nie stanowi więc czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Tak więc transport wykonywany przez pracodawcę na rzecz pracowników, którego koszt zostanie w całości pokryty przez ZFŚS nie podlega opodatkowaniu VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK