| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy wniesienie do spółki komandytowej przedsiębiorstwa aportem jest opodatkowane VAT?

Czy wniesienie do spółki komandytowej przedsiębiorstwa aportem jest opodatkowane VAT?

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie przedsiębiorstwo odpowiadające definicji zawartej w art. 551 kodeksu cywilnego, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki, będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT.

W konsekwencji, odpowiadając na wyżej postawione pytanie, w przedstawionym przykładzie podatnik dokona zbycia prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa.

Przez chwilę należy również zatrzymać się przy pojęciu „przedsiębiorstwa”. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują tego terminu – zastosowanie więc mają przepisy kodeksu cywilnego.

W art. 551 Kc określono, iż:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.”

Istotne przy tym jest to, że składniki wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach. Dokonując więc zbycia przedsiębiorstwa zachować należy funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby po przekazaniu możliwe było kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Pozostając przy przedstawionym na wstępie przykładzie, by uznać czynność podatnika, jako transakcję zbycia przedsiębiorstwa, istotne jest by prawidłowo dokonał on określenia przedmiotu opodatkowania (prawidłowo zdefiniował dokonaną czynność).

W sytuacji, gdy przedmiotem zbycia będzie przedsiębiorstwo odpowiadające przywołanej wyżej definicji zawartej w art. 551 Kc, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki, będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Opodatkowanie VAT z tytułu wniesienia aportu do spółki

Jedynie na marginesie należy wskazać, iż omawiana problematyka, zawężona niniejszym tekstem do spółki komandytowej, ma swoje zastosowanie do innych spółek, zarówno osobowych jak również kapitałowych (np. sp. z o.o.) oraz spółki cywilnej.

Źródło: interpretacja indywidualna nr ITPP2/443-1103a/10/AK

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »