| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Lokowanie wolnych środków pieniężnych w obligacje emitowane przez inne podmioty nie podlega VAT

Lokowanie wolnych środków pieniężnych w obligacje emitowane przez inne podmioty nie podlega VAT

Czasami (oby jak najczęściej) przytrafia się sytuacji, że posiadamy wolne środki finansowe i zamierzamy je ulokować, aby przynajmniej nie traciły one na wartości. Jednym z pomysłów na taką lokatę może być zakup obligacji wyemitowanych przez innego przedsiębiorcę.

Otrzymywanie odsetek z tych obligacji jest rzeczą miłą, ale jednocześnie wzbudza drażniące nas bardzo pytanie – „Czy aby nie musimy tego oVATować ?”.

Pytanie to na szczęście możemy odłożyć do lamusa, gdyż analiza przepisów o podatku VAT wskazuje, że czynności polegające na lokowaniu wolnych środków pieniężnych w obligacjach emitowanych przez inne podmioty, nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Polecamy:VAT 2011 - zmiany ustawy o VAT od 1 kwietnia oraz nowe rozporządzenia

Powyższe występuje wtedy, gdy lokowanie wolnych środków dokonuje się poprzez korzystanie z usługi innego podmiotu.

Ponieważ podmiot zakupujący obligacje nie świadczy usługi, a jedynie korzysta z usługi instytucji finansowej, to otrzymywane przez niego odsetki od tych obligacji nie są świadczeniem wzajemnym czy odpłatnym, bo stanowią nieodłączny element posiadania środków pieniężnych w instrumencie finansowym, jakim jest obligacja.

Dodatkowo wskazać należy, iż stanowisko takie wyrażone zostało również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w wydanej przez niego w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej nr IBPP2/443-957/10/WN z dnia 8 lutego 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK