| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy praca na etacie chroni przed opodatkowaniem handlu internetowego VAT-em?

Czy praca na etacie chroni przed opodatkowaniem handlu internetowego VAT-em?

Jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a oprócz tego – chcąc „dorobić” - sprzedajemy towary na aukcjach internetowych. Czy jeżeli nasz handel internetowy odbywa się w sposób częstotliwy i ciągły, np. przez okres 2 lat, to jesteśmy podatnikami VAT?

Taką możliwość potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 25 marca 2011 r. (sygn akt: I SA/Wr 17/11), w którym orzekł, że fakt stałego zatrudnienia w Państwowej Straży Pożarnej nie eliminuje automatycznie możliwości prowadzenia przez podatnika dodatkowo działalności gospodarczej za pośrednictwem portalu internetowego.

Jeśli sprzedaż ma charakter zorganizowany i ciągły, to osoba sprzedająca towary na aukcjach prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i jest podatnikiem VAT.

WSA podkreślił, że :”duża częstotliwość i ciągłość dokonywanych transakcji sprzedaży na aukcjach internetowych towarów należących do różnorodnych grup asortymentowych, w dużych ilościach, dokonywanych systematycznie, powiększanie liczby posiadanych kont na portalu Allegro oraz wielkość wpływów należności z tytułu sprzedaży (na dwa konta bankowe) świadczą o prowadzeniu przez skarżącego działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, co jest podstawą uznania skarżącego za podatnika tego podatku art. 15 ust. 1 ustawy. Składane wyjaśnienia, że jest to wyprzedaż z powodów osobistych kolekcji gromadzonej od lat 70. i że przedmiotem sprzedaży były drobne rzeczy, (...) nie znajduje oparcia w zgromadzonym materiale dowodowym oraz potwierdzenia w opisach aukcji czy w opisach tytułów wpływów należności na konta bankowe".

Ważne jest zatem, czy nasza „aktywność” w zakresie sprzedaży internetowej nabiera charakteru stałego i częstego.

Jeśli zdajemy sobie sprawę, że sprzedaż przez internet ma przynosić nam określone zyski i chcemy taką działalność kontynuować, to znaczy, że stajemy się podatnikami VAT. Jak bowiem wynika z treści art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza to działalność wykonana choćby jednorazowo, ale z zamiarem wykonywania podobnych czynności w sposób częstotliwy.

To zaś powoduje, że powinniśmy zastanowić się nad rozliczeniami z fiskusem.

Przy czym zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Oczywiście jeśli chcemy możemy dla potrzeb VAT się zarejestrować, ale nie ma takiego obowiązku. Natomiast, po przekroczeniu ww. pułapu obowiązek rejestracji już istnieje, a każda kolejna sprzedaż winna być rozliczona i opodatkowana VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK