| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów. Sprzedaż nieruchomości gruntowej osobie, która dotychczas była jej użytkownikiem wieczystym stanowi przekształcenie tego prawa w prawo własności. Nie można tego przekształcenia traktować jak ponownej dostawy tego samego towaru między tymi samymi stronami.

Biorąc pod uwagę charakter prawny użytkowania wieczystego (który pozwala stwierdzić, że oddanie gruntu stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania tym gruntem jak właściciel) oraz rozumienie pojęcia dostawy towarów (przede wszystkim jako oddanie towaru do faktycznej dyspozycji w znaczeniu ekonomicznym) można stwierdzić, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów.

Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów. Z chwilą ustanowienia użytkowania wieczystego powstaje prawo do faktycznego dysponowania nieruchomością, jak gdyby było się jej właścicielem.

Sprzedaż nieruchomości gruntowej osobie, która dotychczas była jej użytkownikiem wieczystym stanowi przekształcenie tego prawa w prawo własności. Nie można tego przekształcenia traktować jak ponownej dostawy tego samego towaru między tymi samymi stronami. Nie został spełniony wymóg art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Konsekwencją tego stanowiska jest to, że sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Polecamy: VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Problem sprzedaży własności gruntu dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu był omówiony także w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24.05.2010 roku (I SA/Kr 605/10).

Źródło: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 stycznia 2011 roku (sygn. III SA/Wa 1430/10).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »