| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Kiedy trzeba naliczyć VAT od darowizny towarów na cele charytatywne?

Kiedy trzeba naliczyć VAT od darowizny towarów na cele charytatywne?

Producenci mogą przekazywać towary (np. żywność) na cele charytatywne i nie muszą opodatkować tych darowizn VAT-em. Ale już sklepy i hurtownicy muszą płacić VAT w przypadku darowizn towarów, w odniesieniu do których miały prawo do odliczenia VAT naliczonego. Stanowi to element zniechęcający do darowizn charytatywnych.

Darowizny co do zasady opodatkowane VAT

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT) przekazanie towarów bez wynagrodzenia (czyli np. darowizny) przez podatnika tego podatku stanowi odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju.

Dostawa ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli temu podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Żywność na cele charytatywne bez VAT od 1 października 2013 r.

Tak więc przepisy ustawy o VAT nie zakładają, co do zasady, opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizn towarów, jeżeli podatnikowi nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu towarów związanych z tą darowizną.

Zatem naliczenie podatku od towarów i usług od przekazywanych bez wynagrodzenia towarów (tj. przekazywanych przez handlowców produktów spożywczych) dotyczy tylko przypadków, gdy podatnikowi ww. podatku przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów związanych z tym przekazaniem.

Konstrukcja podatku od towarów i usług opiera się na opodatkowaniu konsumpcji.

Zdaniem Ministra Finansów odstąpienie od obowiązku naliczania podatku należnego w sytuacji, gdy podatnik odliczył podatek naliczony przy nabyciu towaru (w tym przypadku produktu spożywczego) będącego przedmiotem darowizny, oznaczałoby, że faktycznie konsumpcja nie byłaby obciążona tym podatkiem. Stałoby w sprzeczności z zasadą neutralności i powszechności opodatkowania - podstawowymi elementami konstrukcji podatku VAT.

Polska regulacja dotycząca darowizn towarów w ustawie o VAT odpowiada unormowaniom zawartym w dyrektywie Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, z 11.12.2006 str. 1, z późn. zm.).

Producenci żywności zwolnieni z VAT przy darowiznach

Trzeba wiedzieć, że przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie od tego podatku niektórych darowizn żywności na cele charytatywne (art. 43 ust. 1 pkt 16).

Zwolnienie to dotyczy jednak wyłącznie producentów żywności, którzy przekazują produkty spożywcze (z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%), na rzecz organizacji pożytku publicznego, w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »