| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy wywłaszczenie nieruchomości jest opodatkowane VAT?

Czy wywłaszczenie nieruchomości jest opodatkowane VAT?

Osoba fizyczna będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów usług w ramach wykonywanej działalności gospodarczej jest właścicielem gruntu. W wyniku nakazu organu władzy publicznej podatnik obowiązany jest do przeniesienia prawa własności do gruntu na rzecz gminy, ponieważ grunt ten został przeznaczony pod budowę drogi publicznej. Z tytułu przeniesienia prawa własności osoba uzyskuje odszkodowanie.

Powstaje pytanie czy przekazanie (zbycie, wywłaszczenie) gminie za odszkodowaniem działki gruntu pod budowę drogi, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Odpowiedź KIP:

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1
pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

A zatem, w przedstawionej sytuacji przeniesienie prawa własności do gruntu na rzecz gminy, które następuje w wyniku nakazu organu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie jest czynnością, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podobnie interpretują przepisy organy podatkowe.

Przykładowo w interpretacji z 16 czerwca 2011 r.  (nr IBPP3/443-297/11/AB) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że wywłaszczenie nieruchomości niezabudowanych, służących działalności rolniczej, na rzecz Skarbu Państwa podlega opodatkowaniu VAT, gdyż właściciel w tej sytuacji nie zbywa majątku osobistego, lecz majątek wykorzystywany do działalności gospodarczej.

Jednak w interpretowanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sytuacji wywłaszczenie nieruchomości korzystało ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Przedmiotem wywłaszczenia były bowiem grunty rolne, które w planie zagospodarowania przestrzennego nie były przeznaczone pod zabudowę.

A stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Zatem opodatkowaniu VAT podlegają te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących na przykład gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione z podatku od towarów i usług.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »