| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy usługi kulturalne są objęte podatkiem VAT?

Czy usługi kulturalne są objęte podatkiem VAT?

Jestem muzykiem i kompozytorem oraz autorem tekstów. Przygotowuje autorskie programy poetycko-muzyczne, które prezentuję np. w domach kultury, otrzymując wynagrodzenie w formie honorarium. Czy w związku z prowadzoną działalnością powinienem wystawiać faktury VAT?

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Definicja usługi na gruncie VAT jest więc bardzo szeroka – wszystko to, co nie jest dostawą towarów.

Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Do podstawowych obowiązków podatników VAT należy wystawianie faktur stwierdzających w szczególności dokonanie sprzedaży, datę sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym zaistnienie zdarzenia gospodarczego. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi, a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego.

Zatem, jak wynika z powołanych przepisów, to podatnik podatku od towarów i usług zobowiązany jest wystawić fakturę VAT stwierdzającą dokonanie sprzedaży.

W sytuacji opisanej w pytaniu artysta, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m. in. usługi polegające na wykonywaniu koncertów, na których prezentuje własne utwory wokalno-muzyczne. Za wykonaną usługę wykonawca otrzymuje honorarium.

Które usługi kulturalne są zwolnione z VAT?

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej, nie definiują pojęć „kultura” i „usługa kulturalna”. Pomocniczo można posłużyć się wykładnią literalną, a więc odwołać się do językowego znaczenia tego wyrazu.

Za wikipedią, kulturę można określić jako ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych (takich jak wzory myślenia i zachowania).

Przepisy ustawy VAT nie wyłączają z opodatkowania tym podatkiem usług kulturalnych. Świadczenie usług kulturalnych polegających na graniu autorskich koncertów jest więc opodatkowane VAT.

Przepisy przewidują natomiast zwolnienie od podatku VAT usług kulturalnych, jeżeli są świadczone przez:

- podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

- indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

W opisanej sytuacji wykonawca występuje jako twórca utworów słowno - muzycznych. W związku z występem artystycznym, powinien wystawić fakturę VAT z opisem usługi „honorarium za występ wokalno-muzyczny” i zastosować zwolnienie od podatku.

Świadczone w opisanym przypadku usługi wynagradzane w formie honorarium korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 33, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK