| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?

Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?

Kwestia, dotycząca uznania oddziału szpitalnego za zorganizowana część przedsiębiorstwa w świetle przepisów podatkowych, ma kluczowe znaczenie przy odprowadzaniu podatku VAT.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy interpretować w sposób zbliżony do pojęcia dostawy towarów. Może mieć różną (w zasadzie każdą) postać czynności rozporządzającej np. sprzedaż, darowizna, zamiana.

Jeśli oddział szpitalny spełnia powyżej opisane warunki to może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Oznacza to, że przepisy ustawy o VAT nie są stosowane do czynności jego zbycia a podatek nie jest odprowadzany.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

W sytuacji opisanej w interpretacji podatkowej, zbycie oddziału szpitala nastąpiło na podstawie jednej umowy sprzedaży. Przekazano nabywcy m.in. urządzenia, wyposażenia, zapasy materiałowe, prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych z NFZ, określone zobowiązania, pracowników z zachowaniem ich uprawnień.

Oddział istniał jako wyodrębniona komórka organizacyjna, składniki materialne i niematerialne były wydzielone w ewidencji szpitala, możliwe było przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań oraz określenie wyniku finansowego do danego oddziału, przychody z tytułu realizacji określonych umów księgowane były na wyodrębnionych kontach księgowych, na materiały zakupione do realizacji zadań oddziału wystawiane były przez kontrahentów oddzielne faktury.

Odział spełniał zatem warunki zawarte w definicji wyodrębnionej części przedsiębiorstwa jako organizacyjne i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 sierpnia 2011 roku (nr ILPP1/443-574/10/11-S/NS).

Podstawa prawna:

- art. 5 pkt1, art. 6, art.7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »