| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Usługi wymiany instalacji grzewczych – stawka VAT

Usługi wymiany instalacji grzewczych – stawka VAT

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym wiele osób rozważa konieczność modernizacji bądź remontu swoich instalacji grzewczych. Osoby zaś które są w trakcie budowy domów starają się zainstalować ogrzewanie, by w okresie zimowym kontynuować prace budowlane. Jaką stawkę VAT powinni zastosować wykonawcy do świadczonych robót związanych z instalacją grzewczą?

2. robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;

3. robót konserwacyjnych dotyczących:

a) obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 - w zakresie w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2.

Przez roboty konserwacyjne, rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont (§ 7 ust. 2 ww. rozporządzenia).

W ustawie o VAT nie zdefiniowano pojęć: budowa, roboty budowlane, remont, modernizacja, montaż. Niektóre z nich znajdziemy natomiast w pawie budowlanym inne należy zdefiniować posługując się słownikiem języka polskiego. I tak:

- budowa - to wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego,

- roboty budowlane – to budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego,

- remont - to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

- modernizacja - to unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie np. istniejącego obiektu budowlanego, prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej.

- montaż - to składanie, łączenie, ustawianie z poszczególnych części maszyn, urządzeń, budowli, zakładanie instalacji.

Stawka preferencyjna dla usług instalatorskich

Analiza przepisów oraz definicji pozwala na stwierdzenie, że w przedstawionym przykładzie świadczenia usług związanych z instalacją grzewczą zastosowanie będzie miała preferencyjna 8 % stawka podatku VAT.

Usługi świadczone przez firmę w użytkowanych budynkach mieszkalnych, w zakresie montażu systemów grzewczych, kotłowni, instalacji wodno - kanalizacyjnych, polegające na wymontowaniu starych kotłów c.o., przyłączy, grzejników, po czym zamontowaniu nowych urządzeń w miejsce starych stanowią bowiem remont, o którym mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Prace te polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego budynku.

Natomiast usługi świadczone w nowo-wybudowanych budynkach mieszkalnych polegające na montowaniu kotłów c.o., przyłączy i grzejników zakwalifikować należy jako modernizację, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy, gdyż wykonanie takich prac przyczynia się do trwałego ulepszenia czy też podniesienia wartości użytkowej budynków mieszkalnych.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego w imieniu Ministra Finansów z 25 lipca 2011 r. (nr IPPP1/443-631/11-4/Isz).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK