| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Imprezy zakładowe bez VAT

Imprezy zakładowe bez VAT

Imprezy związane z obchodami świąt zakładowych – nie podlegają opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2011 r. (Nr ILPP2/443-1166/11-3/SJ), wydanej w imieniu Ministra Finansów. Temat o tyle aktualny, gdyż zbliża się Dzień Górnika – tradycyjna Barbórka. Zatem podatnicy zainteresowani organizowaniem imprez związanych z obchodami tego święta mogą być spokojni – podatku od towarów i usług - odprowadzać nie muszą.

Tradycyjne imprezy zakładowe

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła Spółka prowadząca działalność w zakresie kopalnictwa. W ramach prowadzonej działalności Spółka organizuje imprezy zakładowe takie jak: Dzień Górnika, Dzień Hutnika, a nawet Dzień Strażaka - związane z obchodami świąt zakładowych/branżowych.

W oddziałach Spółki organizuje się bale, biesiady, a także uroczystości centralne. Organizowane uroczystości mają na celu podtrzymywanie tradycji górniczych i hutniczych.

W uroczystościach tych uczestniczą oprócz pracowników Spółki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentacji współpracujących ze Spółką ośrodków naukowych, instytucji finansowych, a także główni kontrahenci.

W związku z organizacją balów (barbórkowego i hutnika), a także biesiad dokonywane są zakupy szeregu usług, m.in.: gastronomicznych, wynajmu i nagłośnienia sali, artystyczno-rozrywkowych, transportowych (dowóz pracowników na imprezy), usług fotograficznych, zakupowane są też towary na drobne nagrody konkursowe.

Wymienione usługi, nabywane są bądź w postaci kompleksowej usługi od jednego kontrahenta polegającej na zorganizowaniu imprezy zakładowej-udokumentowane jedna fakturą, bądź nabywane są od różnych podmiotów i dokumentowane wieloma fakturami.

Natomiast przy okazji centralnych obchodów świąt barbórkowych i hutniczych, Spółka ponosi wydatki związane z cateringiem oraz zakupem kwiatów.

W trakcie imprez uczestnicy otrzymują nieodpłatnie pamiątkowe upominki/gadżety (kufle, filiżanki itp). Wydanie takiego gadżetu Spółka opodatkowuje VAT należnym w każdym przypadku, gdy przedmiot nie spełnia warunków do uznania go za prezent, o którym mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT.

Udział w imprezach jest dobrowolny. Pracownicy Spółki, jak również zaproszeni goście nie ponoszą żadnej odpłatności. Wydatki nie są finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Podatek naliczony wykazany na fakturach związanych z organizacją imprez odliczany jest przez Spółkę od podatku należnego.

VAT-u nie trzeba naliczać

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że nabyte przez Spółkę towary i usługi wykorzystane do organizacji przedmiotowych imprez, w sposób pośredni są związane z działalnością gospodarczą Spółki. Tym samym, w świetle art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK