| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy napiwki są opodatkowane VAT?

Czy napiwki są opodatkowane VAT?

W polskim kręgu kulturowym za normę można uznać wręczenie pracownikom restauracji (kelnerom, barmanom) napiwków. Stanowią one dowód uznania klienta dla wykonanej pracy. Kwota napiwku adresowana do tych osób nie stanowi odpłatności za uzyskaną usługę świadczoną przez restaurację czy bar. Nie jest więc z reguły określona w cenniku (menu). W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług można więc postawić pytanie czy napiwki podlegają opodatkowaniu VAT w sytuacji, gdy płacone są dobrowolnie, z własnej inicjatywy klientów?

W konsekwencji otrzymana kwota napiwku, adresowana do pracownika, nie wchodzi w zakres obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT. Właściciel lokalu nie musi więc uwzględniać przedmiotowej kwoty w prowadzonych rejestrach oraz ich opodatkowywać.

Czy w świetle powyższego osoba otrzymująca napiwek powinna odprowadzić VAT?

Również i w tym zakresie odpowiedź jest negatywna – nie powinien. Wynika to z faktu, iż osoba taka nie mieści się w kręgu pojęcia określonego art. 15 ustawy o VAT, definiującym kogo należy uznać za podatnika na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Kelner czy barman otrzymujący napiwki otrzymuje pieniądze za czynności wykonywane w ramach stosunku pracy, łączącego go z właścicielem restauracji czy baru. W konsekwencji nie może być uznany za podatnika w związku z otrzymywanymi napiwkami.

Zobacz także: Jak są opodatkowane napiwki

Zobacz także: Ustawa o VAT

Napiwki doliczane do rachunku

Dokonana powyżej analiza przepisów dotyczy sytuacji, w której klient wręcza napiwek dobrowolnie i nie wynika to z narzuconej przez restauratora obowiązkowej normy co do faktu i wysokości płatności – przy jednoczesnym założeniu, że kwota ta adresowana jest do pracowników obsługi.

W praktyce jednakże występują i takie sytuacje, kiedy wysokość napiwku jest z góry określona i automatycznie doliczana do rachunku.

W takich przypadkach napiwek podlega opodatkowaniu VAT. Jest bowiem tak, że napiwek uzyskany tą drogą stanowi element wynagrodzenia za świadczoną usługę.

Wchodzi więc w zakres uzyskanego obrotu tworząc podstawę opodatkowania. Bez znaczenia przy tym jest fakt, w jaki sposób później podatnik świadczący usługi gastronomiczne podzieli kwoty napiwków. Nawet jeśli w całości przekazane one zostaną na rzecz pracowników nie zmieni to faktu, iż jako ściśle określone i dające się precyzyjnie określić jeszcze przed realizacją usługi stanowią zakres opodatkowania VAT.

Podsumowując: o tym czy napiwek podlega opodatkowaniu VAT decydować będzie okoliczność jego płatności. Jeśli zapłacony będzie uznaniowo, dobrowolnie i bez związku z wysokością uzyskanej usługi – będzie wyłączony z zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadkach obowiązkowego doliczania do wartości usługi napiwek stanowi element ceny i wchodząc w zakres obrotu wartość napiwku zwiększa podstawę opodatkowania VAT.

Źródło: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 listopada 2010 r. (sygn. akt. I FSK 1917/09).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »