| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > VAT od wydania towarów za granicę w celach marketingowych i reklamowych

VAT od wydania towarów za granicę w celach marketingowych i reklamowych

Spółka, chcąc prowadzić efektywne działania reklamowo - marketingowe, wysyła do swoich kontrahentów – na teren UE a także poza jej granice - różnego rodzaju towary, wyroby, ekspozytory. Przy ich nabyciu korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Spółka ma wątpliwości, czy takie wydanie towarów, jest opodatkowane VAT-em?

Niehandlowy charakter przekazania próbek, które spełniają powyższe kryteria, powoduje, że dostawa może być zwolniona z opodatkowania VAT-em.

A. Andrusiuk i A. Małocha w artykule pt.; „Opodatkowanie dostawy towarów w świetle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT” stwierdzają, że jeśli przekazanie przez Podatnika próbek następuje w ilości niezbędnej do przeprowadzenia procesu technologicznego, a jednocześnie ma związek (bezpośredni) z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i nie wskazuje na charakter handlowy, to takie przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, aby przekazanie towaru nie podlegało opodatkowaniu to:

- cena towaru lub koszt jego wytworzenia nie może przekroczyć wartość 10 zł (nawet jeśli nie jest prowadzona ewidencja osób obdarowanych w celu rozpoznania ich tożsamości) lub wartości 100 zł (jeśli ewidencja jest prowadzona)

- towar musi być próbką (posiadać cechy dla niej charakterystyczne) a przekazanie nie może mieć handlowego charakteru.

W powyższych sytuacjach wydania wyrobów, towarów, ekspozytorów, przeznaczonych na ekspozycję i reklamę, nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT. Dostawca ma wtedy prawo do skorzystania ze stawki podatku obniżonej do wysokości 0%.

Artykuł powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 listopada 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-1154/11-12/MN).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »