| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Pizza na wynos - opodatkowanie VAT całej usługi

Pizza na wynos - opodatkowanie VAT całej usługi

Obniżenie kosztów świadczonych usług z pewnością spędza sen z oka niejednego podatnika. Osiągnięcie tego celu poprawia konkurencyjność na rynku, a w konsekwencji dochód. Sposobów na osiągnięcie tego celu z pewnością jest wiele. Warto się przyjrzeć prowadzonej działalności - może się bowiem okazać, że oszczędności znajdziemy nawet na gruncie przepisów podatkowych.

Gdyby dokonać wyróżnienia czynności realizowanych przez podatnika, o którym wspomniano w przykładzie, można by wskazać na dostawę pizzy – stanowiącą usługę związaną z wyżywieniem, oraz towarzyszące tej usłudze dostawę opakowania oraz usługę transportu.

Nie ulega wątpliwości, iż świadczenia związane z opakowaniem i transportem pizzy mają charakter wtórny w prowadzonej działalności i nie występują samoistnie. Ich wystąpienie wiąże się bowiem z realizacją podstawowego zamówienia, to jest dostawą pizzy. Niewątpliwie też czynności te maja charakter konieczny przy dostawie żywności na wynos. Zamówione wyżywienie – zgodnie ze świadczoną usługą, musi być dowiezione, co więcej - w odpowiednim opakowaniu, celem zabezpieczenia oraz zachowania posiłku we właściwej temperaturze.

Ustalenie właściwej stawki dla świadczonej usługi.

Jak już wyżej była mowa na realizowaną usługę składa się kilka czynności. Czy w związku z tym należy je wyodrębnić na potrzeby podatku VAT i opodatkować różnymi stawkami podatku?

By odpowiedzieć na powyższe pytanie zasadnym jest odniesienie się nie tylko do regulacji zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczących pojęcia obrotu i podstawy opodatkowania, ale również do przepisów unijnych, które były podstawą przyjętych rozwiązań w polskiej ustawie.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawa opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Podobnie rzecz ujmują przepisy unijne, zgodnie z którymi w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Polecamy: Jak rozliczyć VAT od usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym

Przepisy te między innymi wskazują też na to, że podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę lub klienta.

Przepisy wprowadzające powyższe regulacje dopuszczają również prawo uznania za dodatkowe koszty wydatków będących przedmiotem odrębnej umowy. Koszty te powinny być przy tym bezpośrednio związane z zasadniczą dostawą towarów lub usług, które zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji.

W konsekwencji, każdy koszt bezpośrednio związany z dostawą towarów lub świadczeniem usług, którym obciążono nabywcę, powinien być włączony do podstawy opodatkowania. Ma to ten istotny skutek, że wartość tego typu kosztów traktuje się jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego.

W świetle powyższego nie może budzić wątpliwości fakt co do możliwości zastosowania preferencyjnej stawki na całość świadczenia przedstawionego w przykładzie. Koszt opakowań oraz transportu jako koszty związane ze świadczeniem głównym zwiększają bowiem kwotę należną od nabywcy z tytułu świadczenia usług związanych z wyżywieniem. Skoro więc usługa właściwa – sprzedaż posiłków – opodatkowana jest stawką 8 %, to koszty dodatkowe, typu transport i opakowanie, też powinny być opodatkowane tą stawką.

Źródło: interpretacja indywidualna z 14.06.2011 r. nr ILPP4/443-260/11-2/ISN

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK