| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > VAT 2013 – przemieszczenie towarów niebędących WNT

VAT 2013 – przemieszczenie towarów niebędących WNT

Nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 roku (a częściowo od 1 stycznia 2014 r.) wprowadza m.in. zmiany w zakresie regulacji przemieszczenia towarów, którego nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W  art. 12 ust. 1 pkt 4 – 7 ustawy o VAT wskazano,  że przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów w przypadku, gdy towary mają być przedmiotem czynności odpowiadającej eksportowi towarów dokonanej przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane na terytorium kraju. Towary mają być przedmiotem czynności odpowiadającej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, dokonanej przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane na terytorium kraju. 

Na towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi obejmujące wycenę towarów lub prace na nich na rzecz tego podatnika, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione; towary mają być czasowo używane na terytorium kraju dla świadczenia usług przez tego podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu.

Podobnie jak w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów w nowym art. 13 ust. 4 pkt 4 rezygnuje się z warunku objęcia towarów na terytorium kraju, w związku z eksportem towarów, procedurą wywozu.

W nowym art. 13 ust. 4 w pkt 6 ustawy o VAT doprecyzowano, że przemieszczenia towarów nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, gdy na towarach mają zostać wykonane usługi obejmujące wycenę towarów lub prace na nich, na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, na rzecz podatnika, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium kraju.

Od 2013 roku będzie można wystawiać faktury uproszczone

Podstawowe stawki VAT w UE

Z kolei w nowym art. 13 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT zrezygnowano z ograniczenia czasowego (24 miesięcy), w którym towary mają być czasowo używane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w celu świadczenia usług przez tego podatnika. W konsekwencji przemieszczenie przez podatnika towarów na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju w celu świadczenia przez niego usług nie będzie uznawane za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, pod warunkiem  że towary te po ich wykorzystaniu zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium kraju po wykonaniu usług przez tego podatnika.

Dzięki ww. zmianom dokonano precyzyjniejszej implementacji przepisów dyrektywy 2006/112/WE. Należy zaznaczyć,  że przepisy dyrektywy w szczególności nie wyznaczają terminów na dokonanie ww. czynności. Utrzymywanie dotychczasowych regulacji powodowałoby, że rozpoznanie transakcji wewnątrzwspólnotowych między Polską a innymi państwami członkowskimi mogłoby być niejednolite w niektórych przypadkach.

Ordynacja podatkowa 2013 – tekst ujednolicony

VAT 2013 - nowelizacje ustawy o VAT skierowane do Sejmu

Źródło:

Ustawa z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2013 r. poz. 35.

Projekt z 25 maja 2012 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK