| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Ustanowienie służebności gruntowej jest opodatkowane VAT

Ustanowienie służebności gruntowej jest opodatkowane VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

Zatem, dla prawidłowego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego kluczowe jest określenie momentu wykonania usługi. W przypadku usług, które polegają na tolerowaniu czynności lub sytuacji, można ustalić jedynie chwilę rozpoczęcia wykonywania usługi. Nie można z kolei ustalić chwili wykonania tego typu usługi, bowiem ma ona charakter ciągły i przestaje być świadczona dopiero z chwilą zaprzestania tolerowania czynności lub sytuacji - w przypadku służebności gruntowej z chwilą zniesienia ograniczonego prawa rzeczowego.

W konsekwencji, w stosunku do służebności nie jest możliwe ustalenie w momentu powstania obowiązku podatkowego zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 4 tj. chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

VAT 2013 – powstanie obowiązku podatkowego

W praktyce najczęściej w przypadku służebności gruntowej moment powstania obowiązku podatkowego określa się zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT, kwalifikując czynność ustanowienia prawa służebności gruntowej jako usługę podobną do usługi najmu/dzierżawy. Stosując zasadę określoną w powyższej regulacji obowiązek podatkowy jest rozpoznawany z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Ewentualnie uznaje się, że zapłata za służebność już na początku jej ustanowienia stanowi zaliczkę uiszczoną na poczet należności. W konsekwencji, w tym przypadku, obowiązek podatkowy również powstaje z chwilą otrzymania zapłaty (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).

Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK