| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Likwidacja działalności gospodarczej – VAT od wyposażenia

Likwidacja działalności gospodarczej – VAT od wyposażenia

Podatnik podatku od towarów i usług zamierza zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Na dzień zakończenia działalności gospodarczej podatnik będzie posiadał w swojej firmie komputer, od którego przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług oraz telefon, od którego przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku. Towary te stanowią wyposażenie firmy.

Pytanie podatnika:

Czy podatnik ma obowiązek opodatkowania tych towarów likwidując działalność gospodarczą?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika podatku od towarów i usług, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 ww. ustawy, opodatkowaniu podlegają towary, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem z powyższych przepisów wynika, że w przedstawionej sytuacji podatnik likwidując działalność gospodarczą ma obowiązek opodatkować podatkiem od towarów i usług telefon, stanowiący wyposażenie firmy, gdyż przy jego nabyciu przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podatnik zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a telefon nie był po nabyciu przedmiotem dostawy.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Natomiast nie ma obowiązku opodatkować podatkiem od towarów i usług komputera, ponieważ podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od jego zakupu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »