| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Podatnik wysyła towar nabywcy

Podatnik wysyła towar nabywcy

Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób.

Jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury VAT potwierdzającej sprzedaż towaru na rzecz odbiorcy, nie później jednak niż w 7. dniu od dnia faktycznego dostarczenia towaru odbiorcy (pokwitowania odbioru towaru przez nabywcę).

Jeżeli więc podatnik wystawia fakturę w dniu dostarczenia towaru odbiorcy, data wystawienia tej faktury jest jednocześnie datą powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 ustawy. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy). 

Czasem podatnik kupuje np. towar u producentów i zleca dostawę zakupionego towaru do swojego odbiorcy, z pominięciem swojego magazynu. Wtedy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towarów, chyba że dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru.

Podstawa prawna: ustawa o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK