| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Podatnik wysyła towar nabywcy

Podatnik wysyła towar nabywcy

Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób.

Jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury VAT potwierdzającej sprzedaż towaru na rzecz odbiorcy, nie później jednak niż w 7. dniu od dnia faktycznego dostarczenia towaru odbiorcy (pokwitowania odbioru towaru przez nabywcę).

Jeżeli więc podatnik wystawia fakturę w dniu dostarczenia towaru odbiorcy, data wystawienia tej faktury jest jednocześnie datą powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 ustawy. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy). 

Czasem podatnik kupuje np. towar u producentów i zleca dostawę zakupionego towaru do swojego odbiorcy, z pominięciem swojego magazynu. Wtedy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towarów, chyba że dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru.

Podstawa prawna: ustawa o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK