| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Nieruchomości (traktowane jak towar) wnoszone jako aport są opodatkowane VAT

Nieruchomości (traktowane jak towar) wnoszone jako aport są opodatkowane VAT

Wniesienie do spółki działek, które spełniają definicję towaru, dokonane przez podatnika VAT, jest odpłatną dostawą towarów, a więc jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Podstawą opodatkowania jest tu wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego, pomniejszona o kwotę podatku.

Każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do przyszłego wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji podatkowej z 20 marca 2014 r.

Nabycie gruntów i wniesienie ich do spółki – co z VAT?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług. W 2011 roku w ramach prowadzonej działalności nabył grunty orne, które miał wykorzystać właśnie w jej zakresie. Na przełomie 2012 i 2013 roku dokonał ich przekształcenia na siedemnaście działek budowlanych wraz z wyznaczeniem drogi komunikacyjnej do każdej z nich. Zamierzał na nich wybudować budynki mieszkalne na sprzedaż.

Wnioskodawca jest również komandytariuszem spółki komandytowej, do której 25 listopada 2013 roku wniósł przedmiotowe grunty (działki) aportem.

Tego samego dnia wnioskodawca otrzymał w darowiźnie od żony (z którą ma podpisaną umowę o rozdzielności majątkowej) działki, w tym działki budowlane, oraz wyznaczoną działką pomiędzy działkami budowlanymi z przeznaczeniem na działkę dojazdową. W dniu otrzymania darowizny, będąc ich właścicielem, Wnioskodawca wniósł przedmiotowe grunty aportem do spółki komandytowej.

Spółka zamierza na posiadanych gruntach wybudować budynki mieszkalne z zamiarem ich sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że wartość aportu w odniesieniu zarówno do nabytych działek, jak i do tych otrzymanych w formie darowizny, określona jako wartość rynkowa, obejmuje podatek VAT.

Działki nabyte miały służyć wnioskodawcy do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT, natomiast te otrzymane w darowiźnie od żony, nie były wykorzystywane w jakiejkolwiek formie w celach zarobkowych.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym pojawiły się wątpliwości co do tego, czy od wniesionego do spółki aportu (zarówno gruntów nabytych w ramach prowadzonej własnej indywidualnej działalności gospodarczej jak i działek otrzymanych darowizną) istnieje obowiązek rozliczenia podatku VAT należnego od wartości rynkowej.

Istnienie takiego obowiązku stwierdził w wydanej przez siebie interpretacji organ podatkowy.

Opodatkowanie podatkiem VAT

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przepisów rzeczonej ustawy, grunt spełnia definicję towaru, a jego sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Opodatkowaniem z tytułu podatku od towarów i usług obarczone są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ustawa o VAT 2014

Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Działalność gospodarcza opodatkowana VAT

W świetle ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Obejmuje ona w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Oznacza to, że podstawowe kryterium do opodatkowania aportu stanowi to, czy działanie wnioskodawcy można uznać za wykorzystywanie go w sposób ciągły do celów zarobkowych, czyli czy ma ono formę profesjonalną.

W ocenie organu podatkowego charakter taki można przypisać wniesieniu aportem opisanych we wniosku działek – zarówno tych nabytych w drodze kupna, jak i darowizny. Organ podatkowy zauważył, że w obu przypadkach działki od samego momentu nabycia przeznaczone były na potrzeby działalności gospodarczej. Wnioskodawca wnosząc aport działał jako komandytariusz, w związku z prowadzeniem działalności w ramach spółki, czyli jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

Skutkiem powyższego wniesienie aportu w zakresie działek nabytych jak i otrzymanych w formie darowizny - jako odpłatna dostawa towarów - obciążone jest podatkiem VAT (art. 5 ust. 1 ustawy o VAT).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »