| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy sprzedaż stanowiącego współwłasność podatnika samochodu firmowego podlega VAT

Czy sprzedaż stanowiącego współwłasność podatnika samochodu firmowego podlega VAT

Podatnik wspólnie ze swoim ojcem kupił samochód osobowy. Na zasadzie użyczenia ojciec przekazał samochód do używania na potrzeby działalności gospodarczej. Podatnik wprowadził auto do ewidencji środków trwałych i wykorzystywał je do działalności opodatkowanej. Po sześciu latach chce je sprzedać osobie fizycznej. Czy wystarczy, że wraz z ojcem spisze umowę sprzedaży bez VAT? Czy musi wystawić fakturę?

Natomiast sprzedaż samochodu po wycofaniu go z działalności nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT, niezależnie od tego, czy wycofanie samochodu na cele osobiste będzie, czy nie będzie, podlegało opodatkowaniu tym podatkiem. Umowa sprzedaży samochodu w całości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku sprzedaży bez wycofania samochodu na cele osobiste podatkiem od czynności cywilnoprawnych opodatkowana byłaby tylko umowa sprzedaży udziału podatnika.

Podstawa prawna:

• art. 7 ust. 2, art. 29a ust. 1, art. 29a ust. 2 oraz art. 106b ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK