| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży przez gminę nieruchomości gruntowej na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży przez gminę nieruchomości gruntowej na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego

Zamierzamy dokonać przeniesienia prawa własności działki na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czy taka czynność podlega VAT w momencie przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności, powodując powstanie obowiązku podatkowego w tym podatku po stronie gminy?

Nie. Jeśli przeniesienia prawa własności nieruchomości działki w trybie odrębnych przepisów doko­nacie Państwo na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego, to taka czynność nie podlega VAT. Nie stanowi ona bowiem odpłatnej dostawy towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Dostawa towaru na gruncie VAT miała już bowiem miejsce w momencie ustanawiania tego prawa, bo wówczas doszło do przeniesienia na rzecz użytkownika wieczystego prawa rozporządzania nieruchomością jak właściciel. Tym samym, zmiana tytułu prawnego do nieruchomości nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w tym podatku.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 lu­tego 2014 r. (sygn. IBPP1/443-1018/13/LSz) czytamy:

(...) planowana sprzedaż przez Wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości gruntowej nie MF może być traktowana jako ponowna dostawa tej samej nieruchomości, bowiem nie została speł­niona dyspozycja art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tj. w opisanej transakcji nie dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W świetle przepisów art. 7 ust. 1 ustawy doszło już do dostawy tej nieruchomości na rzecz wieczystego użytkownika. W związku z powyższym, sprzedaż nieru­chomości na rzecz użytkownika wieczystego, będąca w istocie przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości, stanowi jedynie zmianę tytułu prawnego do nieruchomo­ści, nie wpływa natomiast na „władztwo rzeczy", które użytkownik wieczysty już uzyskał w 2007 r. i nie może być traktowana jako sprzedaż tego samego towaru. Reasumując, sprzedaż przez Gminę przedmio­towych nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym, na rzecz użytkownika wieczystego, nie bę­dzie stanowić dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, ani żadnej innej czynności pod­legającej opodatkowaniu podatkiem towarów i usług, i pozostaje poza zakresem ustawy

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK