| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie dotacje należy uwzględnić w podstawie opodatkowania

Jakie dotacje należy uwzględnić w podstawie opodatkowania

Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym gminy - ośrodkiem sportu i rekreacji. Otrzy­mujemy od gminy dotację do prowadzonej działalności. Otrzymana dotacja nie będzie mieć bez­pośredniego wpływu na cenę świadczonych usług. Wysokość otrzymanej dotacji wskazana jest jako stawka do 1 m2 powierzchni poszczególnych obiektów. W chwili obecnej obiekty, do których przyznawana jest dotacja funkcjonują, z tym że ze względu na ich przeznaczenie niektóre z nich są wykorzystywane okresowo (kąpielisko, boiska). Czy dotację tę powinniśmy uwzględniać w pod­stawie opodatkowania VAT?

Nie. Otrzymanej dotacji nie powinni Państwo uwzględniać w podstawie opodatkowania VAT. Z pytania wynika, że jest ona dopłatą na pokrycie kosztów prowadzonej działalności, a nie dofinansowaniem do ceny Państwa usług. A tylko takie dotacje, które mają bezpośredni wpływ na cenę towaru bądź usługi stanowią element uwzględniany w podstawie opodatkowania VAT, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.

Czy można uwzględnić marżę ujemną w podstawie opodatkowania

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 marca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-35/14-4/AKr) czytamy:

Z okoliczności sprawy wynika, że dotacja, którą Wnioskodawca otrzymuje od Miasta na pokrycie na cele prowadzonej działalności, nie jest przeznaczana na dopłatę do ceny, nie ma bezpośred­niego wpływu na cenę świadczonych usług, a fakt jej otrzymania pozostaje bez wpływu na cenę świadczonych przez wnioskodawcę usług. Zatem, dotacje, które otrzymuje Wnioskodawca nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż nie są przyznawane jako dopłata do ceny usług, ale na pokrycie poniesionych kosztów prowadzonej przez Zainteresowanego działalności, a w konsekwencji - dotacje te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Organy podatkowe zajmują również odmienne stanowisko (patrz pismo z 7 lutego 2014 r. nr IBP1/443- -1035/13/LSz).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Filipowicz

Ekspert ZZL. Business Partner ForFuture oraz HRtec. Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Klastrer. Wykładowca na kilku uczelniach (w tym: Akademia Leona Koźmińskiego, SGH). Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Cluster. Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner oraz członek CIPD (Chartered Institute of Personnel Development). Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży szkoleniowo- konsultingowej. Twórca autorskiego Modelu Kompetencji Zawodowych oraz narzędzi Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Autor książek: „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi” (PWE 2004), „Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników” (WK 2008), oraz „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi – perspektywa firmowa i osobista” (WK 2014) jak również licznych publikacji z zakresu ZZL, zarządzania kompetencjami, Human Performance Improvement i strategii organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK