| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy koszty przetwarzania płatności za usługi telekomunikacyjne należy wliczyć do podstawy opodatkowania

Czy koszty przetwarzania płatności za usługi telekomunikacyjne należy wliczyć do podstawy opodatkowania

Świadczymy usługi telekomunikacyjne. Ponosimy koszty związane z przetwarzaniem płatności za na­sze usługi, gdy klient reguluje należność za nie za pomocą karty bankowej, w kasie banku czy poprzez agenta rozliczeniowego w systemie tzw. szybkich płatności. Czy obciążając klientów tymi dodatkowy­mi kosztami możemy uznać, że jest to usługa finansowa zwolniona z VAT?

Nie. Opisane przez Państwa w pytaniu przetwarzanie płatności za usługi telekomunikacyjne w proce­sie regulowania należności za nie przez klienta nie stanowi odrębnej czynności, lecz jest ściśle związane ze świadczeniem głównym, którym jest sprzedaż usług telekomunikacyjnych. Jest to czynność o cha­rakterze pomocniczym, lecz jest ona niezbędna dla prawidłowej realizacji świadczenia głównego w po­staci zapewnienia klientowi dostępu do usług telekomunikacyjnych (co jest uwarunkowane uregulowa­niem należności za nie w określonym terminie). Zatem, tego rodzaju koszty nie stanowią osobnej usługi finansowej, która mogłaby korzystać ze zwolnienia z VAT, lecz powinny zostać włączone do podstawy opodatkowania usług telekomunikacyjnych i opodatkowane według właściwej dla nich stawki 23%.

Jakie dotacje należy uwzględnić w podstawie opodatkowania

Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w wyroku Trybunału Europejskiego z 2 grudnia 2010 r., w sprawie C-276/09 Everything Everywhere Ltd, dawniej T-Mobile (UK) Ltd, przeciwko Commissioners for Her Majesty's Revenue and Customs, w którym orzekł, że:

Z punktu widzenia klienta usługi przetwarzania płatności świadczone jakoby przez operatora telefonii komórkowej przy dokonywaniu zapłaty w określony sposób musi być dla celów podatku VAT uznana, w okolicznościach takich jak w sprawie przed sądem odsyłającym, za pomocniczą (...) w stosunku do głównego świadczenia powyższych usług telekomunikacyjnych. Oznacza to, że tego rodzaju koszty (opłaty) powinny zostać zaliczone do podstawy opodatkowania usług telekomunikacyj­nych i opodatkowane na zasadach właściwych tym usługom

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK