| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży gruntu jego dzierżawcom, którzy wznieśli na tym gruncie garaże

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży gruntu jego dzierżawcom, którzy wznieśli na tym gruncie garaże

Nasza gmina jest właścicielem gruntów, które od wielu lat są oddane w dzierżawę. Na dzierżawionych gruntach zostały wzniesione przez dzierżawców na ich koszt budynki garażowe. Grunty te wchodzą w skład gminnego zasobu nieruchomości i mogą zostać przeznaczone do sprzedaży, przy czym pierwszeństwo ich nabycia przysługuje dzierżawcom. Jak ustalić podstawę opodatkowania w takim przypadku?

W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, tylko sprzedaż gruntu powinna być potraktowana jako odpłatna dostawa towaru, gdyż to przyszły nabywca z własnych środków wytworzył towar (budynek ga­rażowy) i uczynił to bez udziału właściciela gruntu. Dlatego też sprzedaż zabudowanych działek gruntu na rzecz dzierżawców, w części dotyczącej wzniesionych przez nich budynków, nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Gmina w ramach tej czynności nie przeniesie bowiem na nabywców prawa do rozporządzania budynkami jak właściciel. Skoro zatem przedmiotem dostawy będą wyłącznie grunty, to tylko ich wartość należy brać pod uwagę przy wyznaczaniu podstawy opodatkowania (czyli kwoty, jaką ma zapłacić dzierżawca gminie w ramach tej transakcji).

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 listo­pada 2013 r. (sygn. ITPP2/443-860/13/PS) czytamy:

(...) sprzedaż zabudowanych działek gruntu na rzecz dzierżawców, w części dotyczącej wzniesionych przez nich budynków, nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, gdyż Gmina nie przeniesie na nabywców prawa do rozporządzania budynka­mi jak właściciel. Prawo to jest po stronie dzierżawców, którzy te grunty zabudowali. Przyjęcie rozwiąza­nia opartego na art. 48 Kodeksu cywilnego prowadziłoby do naruszenia koncepcji dostawy towarów w ro­zumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, przedmiotem dostawy będą wyłącznie grunty i tylko ich wartość określoną w momencie sprzedaży (obrót) - w myśl art. 29 ust. 1 ustawy [obecnie art. 29a ust. 1 ustawy - przyp. autora] - należy brać pod uwagę przy określeniu podstawy opodatkowania.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1, art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »