| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury

Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury

Jesteśmy Gminnym Ośrodkiem Kultury. Prowadzimy zajęcia warsztatowe mające na celu rozwój ta­lentów dzieci i młodzieży z terenu gminy. Należą do nich także zajęcia plastyczne prowadzone przez pracownika z dziećmi w różnych grupach wiekowych. Z racji dużego zainteresowania tymi zajęciami powstały grupy obejmujące dużą liczbę dzieci. Z tego powodu ilości materiałów plastycznych zaku­pionych przez nas z budżetu są niewystarczające. Dlatego zaproponowaliśmy, żeby rodzice dzieci przekazali w formie artykułów plastycznych rzeczowy wkład własny do zajęć (przyjmowanie takich wpłat jest dopuszczalne na podstawie statutu). Uzgodniliśmy, że rodzice będą uiszczać składkę w wy­sokości 5 zł za miesiąc, w którym dziecko bierze udział w zajęciach, a nasza placówka za zebrane pieniądze zrobi zakupy potrzebnych artykułów w hurtowni. Wszystkie te artykuły są wydawane do zużycia przez dzieci uczestniczące w zajęciach. Zajęcia prowadzone są przez Wnioskodawcę bezpłat­nie. Koszty związane z zatrudnieniem pracownika prowadzącego zajęcia i wszystkie opłaty związane z utrzymaniem lokalu, w którym prowadzimy działalność, pokrywamy z dotacji podmiotowej. Czy po­wyższe wpłaty rodziców powinniśmy uwzględniać w podstawie opodatkowania?

Nie. Opisane w Państwa pytaniu wpłaty od rodziców na zakup artykułów plastycznych dla dzieci na zajęcia plastyczne nie powinny być uwzględniane przez Państwa w podstawie opodatkowania. Ich przyj­mowanie od rodziców jest możliwe, gdyż dopuszcza to statut Państwa placówki. Zakupione za te środki materiały w całości są zużywane przez dzieci w ramach zajęć, które prowadzone są bezpłatnie. Dlate­go wpłaty te nie mogą zostać potraktowane jako wynagrodzenie za dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, bądź za świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, pozo­stając tym samym bez wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 paździer­nika 2013 r. (sygn. IPTPP2/443-566/13-4/JN) czytamy:

(...) wpłaty gotówkowe od rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych nie stanowią wynagrodzenia za dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, jak również za świad­czenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Tym samym, ww. wpłaty nie podlegają opo­datkowaniu podatkiem VAT i nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ust 1 ustawy [obecnie art. 29a ustawy o VAT - przyp. autora]. Reasumując, wpłaty gotówkowe od rodziców dzieci uczestniczących w za­jęciach plastycznych organizowanych przez Wnioskodawcę nie stanowią obrotu podlegającego opodat­kowaniu podatkiem VAT i nie powinny być wykazane w deklaracji VAT-7 w części C.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK