REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT
Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aport wierzytelności do spółki nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem – tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowe z 28 kwietnia 2016 r. (IBPP2/4512-171/16/ICz).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozpatrywał sprawę Wnioskodawcy (niebędącego podatnikiem VAT), którego ojciec jest wspólnikiem spółki cywilnej. Zgodnie z wcześniejsza uchwałą wspólników, spółka ta będzie zobligowana do wypłaty wspólnikom (w tym ojcu Wnioskodawcy) zysku wypracowanego w 2015 r. i w latach poprzednich. W związku z tym, Wnioskodawca ma nabyć od ojca (w drodze darowizny) prawo do żądania zysku tejże spółki cywilnej. Przedmiotem darowizny ma być całość lub część wierzytelności przysługującej ojcu Wnioskodawcy z tytułu podziału zysku. Co więcej, roszczenie o wypłatę zysku przez spółkę cywilną ma zaś zostać wniesione przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej, która powstanie z przekształcenia ww. spółki cywilnej.  Na gruncie przedmiotowego stanu faktycznego powstała więc wątpliwość, czy przedmiotowa transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT.

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Organ podatkowy przypomniał w interpretacji indywidualnej, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.  Przez dostawę towarów rozumie się, na mocy art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, usługa w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT to „(...) każde odpłatne świadczenie, które nie jest dostawą towarów, polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, czy określonym zachowaniu”. Ponadto, jak wskazał organ, z odpłatnym świadczeniem mamy do czynienia wtedy gdy istnieje stosunek prawny pomiędzy usługodawcą  a odbiorcą tego świadczenia, z którego wynika obowiązek spełnienia wzajemnego świadczenia przez usługobiorcę w zamian za wykonaną usługę.

Obrót wierzytelnościami został zaś uregulowany w Kodeksie cywilnym. Jak stanowi, art. 509 § 1 ww. ustawy, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki (art. 509 § 2 Kodeksu cywilnego). Ponadto, jak stanowi art. 510 § 1 ww. ustawy, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważył organ podatkowy, wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu. Istota tego prawa wyraża się w uprawnieniu jednego podmiotu do żądania od drugiego określonego świadczenia. Przelew wierzytelności powoduje przejście na nabywcę ogółu uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi. Takie przeniesienie wierzytelności z majątku dotychczasowego wierzyciela do majątku nabywcy jest zaś jedynie skutkiem rozporządzania tą wierzytelnością, tj. wiąże się z wykonaniem uprawnień właścicielskich przysługujących temu podmiotowi.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Polecamy: Biuletyn VAT

W związku z powyższym, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że wskutek wniesienia aportu wierzytelności (prawa do żądania wypłaty zysku) nie dojdzie do dostawy towarów na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Wierzytelność nie stanowi bowiem towaru w rozumieniu ww. ustawy. Czynność ta, po stronie zbywcy wierzytelności, nie będzie stanowić również świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Trzeba bowiem zauważyć, że w tym układzie de facto to nabywca wierzytelności (spółka komandytowa) będzie świadczyć usługę polegająca na zwolnieniu Wnioskodawcy  od wykonywania czynności związanych ze ściąganiem długu i ryzyka jego nieściągnięcia. Tym samym, świadczenie Wnioskodawcy polegające na wniesieniu wkładu w postaci wierzytelności do spółki komandytowej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Ewelina Kalita

Konsultant podatkowy

ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA