| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Zwolnienie z VAT transakcji obsługiwanych kartami płatniczymi

Zwolnienie z VAT transakcji obsługiwanych kartami płatniczymi

Ministerstwo Finansów wskazuje, które transakcje obsługi kart płatniczych będą nadal zwolnione z VAT. Wyjaśnienia MF ułatwiają analizę przedsiębiorcom przy kwalifikacji świadczonych usług jako zwolnionych z VAT na gruncie obowiązujących przepisów.

Została wydana interpretacja ogólna prawa podatkowego (nr PT6.8101.5.2017), w której Minister Rozwoju i Finansów wyjaśnia które z usług pomocniczych do usług finansowych są nadal zwolnione z VAT po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Nowe regulacje ustawy o VAT, które obowiązują od 1 lipca 2017 r., były przyczyną niepewności podatników dotyczących zwolnienia z VAT usług stanowiących element usług finansowych. Wydana interpretacja ogólna powinna w znacznym stopniu wyeliminować wątpliwości dotyczące opodatkowania kompleksowej obsługi realizacji transakcji płatniczych. Zdaniem Ministra takie usługi nadal powinny być kwalifikowane, jako usługi zwolnione z VAT.

Zmieniła się natomiast podstawa prawna zwolnienia. Z uwagi na uchylenie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT przepisem umożliwiającym kwalifikację czynności pomocniczej do usługi finansowej jako zwolnionej z VAT jest teraz art. 43 ust. 1 pkt 40 ww. ustawy. Zwolnienie nadal dotyczy takich usług, za które pobierane są różne opłaty na poszczególnych etapach realizacji transakcji płatniczej, wykonywanych przez organizacje płatnicze na rzecz agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych oraz agentów rozliczeniowych wykonywanych na rzecz akceptantów, w zakresie niezbędnym do realizacji transakcji płatniczych dokonywanych przy pomocy kart płatniczych. Minister wskazuje, że takie transakcje, mimo subsydiarnego charakteru do usług finansowych, tworzą jednak odrębną całość, a skutkiem ich jest pełnienie szczególnych i istotnych funkcji przelewu lub płatności, które w konsekwencji powodują przeniesienie środków pieniężnych i powodują zmiany prawne oraz finansowe.

Omawiane transakcje występują jako przedmiot zwolnienia z podatku od towarów i usług w implementowanej przez Polskę dyrektywie 2006/112/WE Rady Unii Europejskiej. Zdaniem Ministra kryteria jakie należy przyjąć w celu kwalifikacji konkretnych usług jako transakcji zwolnionych na podstawie ww. aktu prawnego zostały określone w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zgodnie z licznymi wyrokami TSUE przedmiotowe zwolnienia dotyczą kompleksowych usług, w ramach których niezbędne jest znalezienie się takich czynności jak:

  • autoryzacja transakcji polegająca na weryfikacji transakcji i karty płatniczej, jej aktualności oraz zgodności danych użytkownika karty, dostępności środków pieniężnych na koncie użytkownika rachunku, które to czynności skutkują zablokowaniem określonej ilości tych środków pieniężnych na rachunku bankowym;
  • przekazywanie środków pieniężnych od użytkownika karty płatniczej;
  • rozliczenie transakcji obejmujące przetwarzanie i przesyłanie oraz udostępnianie danych niezbędnych do ustalenia właściwych kwot wynagrodzenia.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Zwolnienie z VAT transakcji obsługiwanych kartami płatniczymi /Fot. Fotolia
Zwolnienie z VAT transakcji obsługiwanych kartami płatniczymi /Fot. Fotolia

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK