| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy wykorzystanie służbowego samochodu do celów prywatnych pracownika jest opodatkowane VAT?

Czy wykorzystanie służbowego samochodu do celów prywatnych pracownika jest opodatkowane VAT?

Spółka X zdecydowała się udostępnić pracownikowi samochód służbowy. Pracownik korzysta z pojazdu tak do celów służbowych (np. na dojazdy na spotkania z kontrahentami), jak i prywatnych (pracownik może np. korzystać z auta w czasie urlopu). Spółka nie pobiera wynagrodzenia od pracownika za korzystanie z pojazdu do celów prywatnych. Przy nabyciu pojazdu Spółce przysługiwało prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego, gdyż pojazd przeznaczony jest do działalności mieszanej. Czy powyższa czynność (nieodpłatne udostępnienie pojazdu do celów prywatnych) będzie opodatkowana podatkiem VAT?

W niektórych sytuacjach nieodpłatne świadczenie usług zostało zrównane na gruncie ustawy o VAT z odpłatnym świadczeniem usług, co oznacza że czynność ta również podlega opodatkowaniu. Od powyższej reguły istnieją jednak wyjątki.

W myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż jego działalność gospodarcza, w tym m.in. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników (w tym byłych pracowników), wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Z powyższego wynika, że użyczenie składnika majątku przedsiębiorstwa pracownikowi do celów prywatnych będzie podlegało VAT, ale tylko w sytuacji, gdy podatnikowi przysługiwało pełne lub częściowe odliczenie VAT przy nabyciu tego towaru.

Jednak ust. 5 pkt 1 ww. artykułu wyklucza możliwość opodatkowania nieodpłatnego wykorzystania pojazdów do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało w stosunku do nich, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, obliczoną zgodnie z art. 86a ust. 1, z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów (czyli z zastosowaniem 50% ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego).

Powyższe oznacza, że czynność nieodpłatnego użyczenia firmowego samochodu pracownikowi na jego osobiste potrzeby może być wyłączona spod opodatkowania. – o ile przy nabyciu tego pojazdu przysługiwało częściowe (50%) odliczenie podatku naliczonego. Należy również zauważyć, że ustawodawca w ust. 6 ww. artykułu precyzuje, iż za nabycie towarów uznaje się również przyjęcie ich w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

A zatem, skoro Spółce X przysługiwało prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu pojazdu samochodowego, to nieodpłatne użyczenie tego pojazdu pracownikowi będzie wyłączone spod opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 8 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.

Katarzyna Bartniak
Młodszy Konsultant Podatkowy
ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK