| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Zwolnienia

Czy usługi inhalacji w grocie solnej są opodatkowane VAT?

Aktualizacja: 23.05.2011

Usługi zabiegów inhalacyjnych w grocie solnej świadczonych przez zoz na podstawie zalecenia lekarskiego korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Zachowany jest tutaj proces leczenia służący profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Natomiast sprzedaż ww. usług komercyjnie, tj. bez orzeczenia lekarskiego opodatkowana jest podstawową 23%stawką VAT. »

Czy usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 23.05.2011

Chciałbym otworzyć firmę świadczącą usługi fizjoterapeutyczne. Zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane będą bezpośrednio przez osoby posiadające stosowne kwalifikacje zawodowe, (pracownicy lub zleceniobiorcy). Firma nie będzie miała statusu zakładu opieki zdrowotnej. Czy te usługi będą opodatkowane VAT, czy zwolnione? »

Które usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 13.05.2011

Zdaniem Ministra Finansów okoliczność, iż przepisy nakładają na określone grupy zawodowe obowiązek doskonalenia zawodowego, nie jest wystarczającą przesłanką do zwolnienia usług kształcenia z VAT. Dla objęcia usług kształcenia zawodowego zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT konieczne jest, by przepisy te regulowały formy i zasady tego kształcenia. »

Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?

Aktualizacja: 06.05.2011

Zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 226, poz. 1476), usługi polegające na organizacji kursów i szkoleń, których tematem jest udzielanie pierwszej pomocy oraz ratownictwo medyczne są zwolnione z VAT. »

Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej jest zwolniona z VAT?

Aktualizacja: 06.05.2011

Po spełnieniu kilku warunków sprzedaż posiłków dla uczniów w szkole (ale już nie dla pracowników szkoły) jest zwolniona z VAT. »

Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?

Aktualizacja: 06.05.2011

Jestem lekarzem dentystą. Prowadzę prywatny gabinet dentystyczny. Czy zmiany przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podatkowego zmieniają moją pozycje jako podatnika VAT? »

Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 29.04.2011

Usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie podlegały do 2011 roku opodatkowaniu podatkiem VAT. Po zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług i wejściu w życie 1 stycznia 2011 roku nowych regulacji, pojawiła się wątpliwość czy zwolnienie od VAT-u nadal będzie przysługiwać wskazanej jednostce. »

Czy usługi świadczone przez stacje sanitarno-epidemiologiczne są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 19.04.2011

Zakres usług stacji sanitarno-epidemiologicznych jest zróżnicowany. Te usługi, które są zaliczane do usług medycznych, służą profilaktyce czy dotyczą diagnostyki pacjentów są zwolnione z VAT. Pozostałe trzeba opodatkować stawką podstawową (aktualnie 23%). »

Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Aktualizacja: 19.04.2011

Tylko te usługi, w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia są zwolnione z VAT. Do takich usług zaliczają się również usługi logopedyczne. »

Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 19.04.2011

Usługi z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia takie jak konferencje, wykłady, czy warsztaty nie mieszczą się w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT). Mają charakter edukacyjno - informacyjny co powoduje, że podlegają obowiązkowi odprowadzania podatku VAT. »

Które usługi kulturalne są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 15.04.2011

Honorarium autorskie dla artysty za koncert jest zwolnione z VAT. Ale wynagrodzenie dla prywatnej agencji koncertowej już powinno być powiększone o 23% VAT. Bilety wstępu na koncerty, kabarety i inne widowiska artystyczne oraz za wstęp do obiektów kulturalnych są objęte 8% VAT. »

Czy badania kliniczne produktów leczniczych podlegają opodatkowaniu?

Aktualizacja: 12.04.2011

Badania kliniczne produktów leczniczych od 1 stycznia 2011 r., nie podlegają zwolnieniu z VAT. Nie mają bowiem na celu profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia. Służą natomiast potwierdzeniu skutków działania badanych produktów leczniczych i ocenie ich bezpieczeństwa. »

Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 14.03.2014

Odpowiedź na pytanie tytułowe jest łatwa w przypadku większości typowych usług medycznych. Jednak w wielu sytuacjach trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy dana usługa ma na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego. A tylko spełnianie tego kryterium (oprócz kryterium podmiotowego) pozwoli na zwolnienie usługi z VAT. »

Kiedy usługi psychologiczne są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 07.04.2011

Jeżeli usługi psychologiczne świadczy zakład opieki zdrowotnej albo jeżeli usługi świadczy psycholog zatrudniony w innym niż zoz podmiocie – usługi te są zwolnione z VAT. »

Czy zabiegi chirurgii plastycznej i in vitro są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 24.06.2014

Zdaniem Ministra Finansów zwolnione z VAT są m.in. zabiegi in vitro i opieka paliatywna. Natomiast usługi chirurgii plastycznej i rehabilitacyjne również mogą korzystać z tego zwolnienia, jeżeli służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK