| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2011 roku - trzeba zdążyć do 17 stycznia

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2011 roku - trzeba zdążyć do 17 stycznia

W 2011 r. ze zwolnienia podmiotowego mogą skorzystać podatnicy, którzy nie przekroczyli w 2010 r. limitu – 100.000 zł. oraz podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2010 r. była wyższa niż 100.000 zł, ale nie przekroczyła kwoty 150.000 zł. Jednak ci drudzy muszą zdążyć złożyć stosowne zawiadomienie do 17 stycznia 2011 r.

Zasady te dotyczą również podatników, którzy zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego w roku 2010.

Zwolnień podmiotowych (analogicznie jak w latach ubiegłych), zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników:
1) dokonujących dostaw:
- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
- towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
- nowych środków transportu,
- terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;
2) świadczących usługi:
- prawnicze,
- w zakresie doradztwa,
- jubilerskie,
3) niemających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Zasady powyższe dotyczą wszystkich podatników. Przykładowo oznacza to, że podatnik, u którego w roku 2010 wartość sprzedaży opodatkowanej była wyższa niż 100.000 zł, ale nie przekroczyła 150.000 zł i teoretycznie mógłby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w roku 2011, nie będzie mógł tego zwolnienia kontynuować, jeżeli rozpoczął również świadczenie usług prawniczych lub dokonuje sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych.

Podatnicy którzy zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego z VAT w trakcie 2010 roku.

Podatnicy podatku od towarów i usług, którzy w 2010 r. sami zrezygnowali ze zwolnienia z VAT, u których obrót nie przekroczył w 2010 r. kwoty 100.000 zł (lub jej proporcji w przypadku podatników, którzy rozpoczęli w 2010 r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego od dnia 1 stycznia 2011 r.

Przepisy ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 215, poz. 1666) ich nie dotyczą.

Podatnicy ci w przypadku podjęcia decyzji o ponownym skorzystaniu ze zwolnienia podmiotowego, z którego sami zrezygnowali w 2010 r., będą mogli do niego powrócić dopiero po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnowali ze zwolnienia, tj. dopiero od 1 stycznia 2012 r.

Na sytuację prawną takich podatników nie miało wpływu podniesienie kwoty limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego (podatnicy ci „znajdowali się” nie tylko poniżej limitu „nowego”, lecz również poniżej limitu „starego”).

Dla podjęcia przez takich podatników decyzji o rezygnacji ze zwolnienia w 2010 r. nie istotne byłoby zatem co do zasady obowiązywanie limitu w wyższej kwocie, w sytuacji gdy w 2010 r. nie przewidywali oni przekroczenia i faktycznie nie przekroczyli „starego” limitu w niższej wysokości, tj. 100.000 zł.

Analogicznie należy rozpatrywać sytuację podatników, którzy zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego w 2010 r., a którzy nie przekroczyli limitu obrotu określonego na 2010 r. w kwocie 100.000 zł (lub jej proporcji w przypadku podatników, którzy rozpoczną w 2010 r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług).

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy : Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK