| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Już obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2011 r., które  obejmuje zwolnieniem przedmiotowym z VAT turnusy rehabilitacyjne, świadczone przez podmioty niebędące zakładami opieki zdrowotnej (zoz). Chodzi o turnusy, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

2. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane wynikające bezpośrednio z procesu leczenia, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie (art. 43 pkt 18a);

3. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez:
a) lekarzy i lekarzy dentystów,
b) pielęgniarki i położne,
c) osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologów;
(art. 43 pkt 19)

4. świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19 - chodzi tu w szczególności o pakiety/abonamenty medyczne dla pracowników (art. 43 pkt 19a);

3. usług transportu sanitarnego (art. 43 pkt 20).

Kryterium zwolnienia jest więc podmiotowo-przedmiotowe.

Po pierwsze aby dana usługa medyczna była zwolniona z VAT musi być realizowana przez ZOZ lub przez działających samodzielnie lekarzy, stomatologów, pielęgniarki, położne, psychologów czy osoby wykonujące inne zawody medyczne. I to kryterium jest jasne.

Jednak po wtóre usługa medyczna zwolniona z VAT musi w każdym przypadku (bez względu na to przez kogo z ww. listy jest świadczona) służyć „profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”. W przypadku usług świadczonych przez ZOZ zwolnione z VAT są jeszcze dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z ww. usługami związane.

I tu zaczyna się problem, bo nie zawsze wiadomo, czy dana usługa medyczna realizuje te cele. Zabiegi na turnusach rehabilitacyjnych z pewnością mają na celu przywracanie lub poprawę zdrowia i o ile są wykonywane przez specjalistów powinny być nawet teraz zwolnione z VAT. Problemem są te usługi dodatkowe (noclegi, wyżywienie) - jeżeli podmiot organizujący turnus nie ma statusu zakładu opieki zdrowotnej, to te poboczne świadczenia muszą być opodatkowane 23% VAT-em.

Miejmy nadzieję, że Minister Finansów odniesie się również (w rozporządzeniu, interpretacji ogólnej, czy innej formie) do pozostałych usług medycznych, w przypadku których nadal panuje niepewność, czy są zwolnione z VAT, czy nie.

Chodzi tu przykładowo o zabiegi chirurgii plastycznej, leczenie otyłości, zabiegi bariatryczne), zabiegi in vitro, wszczepianie implantów zębów, czy operacje związane z obturacyjnym bezdechem podczas snu (OBS), a więc wszystkie zabiegi polegające na prostowaniu skrzywionej przegrody nosa, usuwaniu polipów, usuwaniu powiększonych migdałków podniebiennych oraz gardłowego, wycinaniu języczka i plastyce podniebienia miękkiego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK