| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Już obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2011 r., które  obejmuje zwolnieniem przedmiotowym z VAT turnusy rehabilitacyjne, świadczone przez podmioty niebędące zakładami opieki zdrowotnej (zoz). Chodzi o turnusy, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z nowymi przepisami zwolnieniu z VAT podlegają usługi turnusów rehabilitacyjnych wykonywane przez podmioty wpisane do rejestrów prowadzonych przez wojewodę.

Rozporządzenie to zostało opublikowane w Dz. U. Nr 44 z 1 marca 2011 r. (poz. 230).Zwolnienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia nowego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, ale zgodnie z przepisem przejściowym podatnicy będą mogli skorzystać ze zwolnienia w odniesieniu do usług wykonanych w okresie od 1 stycznia 2011 r.

Aktualnie zwolnienie to znajdziemy w § 13 ust. 1 pkt 25) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), które weszło w życie z dniem 6 kwietnia 2011 r. (zastąpiło ono w całości rozporządzenie MF z 22 grudnia 2010 r. o tym samym tytule.

Dlaczego potrzebna była zmiana przepisów

Od początku 2011 roku turnusy rehabilitacyjne objęto podstawową 23% stawką VAT, podczas gdy do końca 2010 roku były zwolnione z VAT.

Warto też wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko turnusy rehabilitacyjne na oddziałach szpitalnych. Jednak takich szpitalnych turnusów jest bardzo ograniczona ilość i nie zaspokaja popytu.

Większość rodzin osób wymagających takich form rehabilitacji musi je finansować własnym staraniem i dla nich podwyżka o 23% jest niezwykle dotkliwa.

Media donosiły od początku 2011 roku o protestach przeciwko objęciu VAT turnusów rehabilitacyjnych zwłaszcza rodziców niepełnosprawnych dzieci. Rodziców wsparli nawet niektórzy urzędnicy państwowi i parlamentarzyści.

Ulga rehabilitacyjna w PIT

Jak widać Ministerstwo Finansów ugięło się pod tą presją.

Szerszy problem z usługami medycznymi

Należy przypuszczać, że sprawa ta jest tzw. wierzchołkiem góry lodowej problemów z opodatkowaniem VAT usług medycznych. Problemem jest bowiem lakoniczne określenie zwolnienia z VAT usług medycznych od początku 2011 roku w art. 43 ustawy o VAT.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Od 2011 roku zrezygnowano z definiowania zwolnionych z VAT usług za pomocą PKWiU. Wcześniej (do końca 2010 r.) konkretne symbole PKWiU precyzyjnie wskazywały, które z usług medycznych są zwolnione z VAT.

Zgodnie z obowiązującym od 2011 roku brzmieniem art. 43 ustawy o VAT zwolnione z VAT są:

1. usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej (art. 43 pkt 18);

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »