| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy badania kliniczne produktów leczniczych podlegają opodatkowaniu?

Czy badania kliniczne produktów leczniczych podlegają opodatkowaniu?

Badania kliniczne produktów leczniczych od 1 stycznia 2011 r., nie podlegają zwolnieniu z VAT. Nie mają bowiem na celu profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia. Służą natomiast potwierdzeniu skutków działania badanych produktów leczniczych i ocenie ich bezpieczeństwa.

Problem rozumienia tych sformułowań obecny jest także w sprawach rozpatrywanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wskazuje on w swoich orzeczeniach, że pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” odnoszą się do świadczeń, które służą diagnozie i opiece oraz, w miarę możliwości leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

Pojęć tych nie rozumieć tak, że dotyczyć będą świadczeń medycznych, które są wykonywane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych (sprawy o sygnaturach C-106/05, pkt 27, C-307/01, pkt 57).

Także Rzecznik Generalny w sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE o sygn. C-262/08 podkreślił, że Cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia podatkowego. Jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Badania kliniczne to każde badanie prowadzone z udziałem ludzi w celu
- odkrycia lub potwierdzenia klinicznych, farmakologicznych, w tym farmakodynamicznych skutków działania jednego lub wielu badanych produktów leczniczych, lub w celu zidentyfikowania działań niepożądanych jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych,
- lub śledzenia wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych, mając na względzie ich bezpieczeństwo i skuteczność (art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (t.j. z 2008 r. Dz. U. Nr 45, poz. 271 ze zm.)).

Sponsor odpowiedzialny jest za podjęcie, prowadzenie i finansowanie badania klinicznego.
Wykonanie badań klinicznych będzie zatem usługą świadczoną na rzecz sponsora w celu odkrycia lub potwierdzenia skutków działania badanych produktów leczniczych i oceny ich bezpieczeństwa.

Wynika z tego, że badania te nie mają na celu profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia. Ponadto w trakcie obowiązywania umowy trójstronnej na przeprowadzenie badań klinicznych szpital ma obowiązek posiadać polisę ubezpieczeniową związaną z badaniami.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, badania kliniczne nie spełniają wymogów zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie podlegają zatem zwolnieniu z tego podatku.

Polecamy: Czy lekarstwa dla zoz-ów są zwolnione z VAT?

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK