| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Usługi z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia takie jak konferencje, wykłady, czy warsztaty nie mieszczą się w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT). Mają charakter edukacyjno - informacyjny co powoduje, że podlegają obowiązkowi odprowadzania podatku VAT.

Pierwsze z wymienionych zwolnień odnosi się do usług świadczonych przez zakłady opieki zdrowotnej. Podatnik występujący o interpretację nie posiadał takiego statusu. W rezultacie zwolnienie wymienione w punkcie 1) nie miało zastosowania w tej sprawie.

Drugie zwolnienie dotyczy usług w zakresie opieki medycznej mających na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia. Dotyczy ono tylko takich usług profilaktycznych, które mieszczą się w zakresie opieki medycznej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przytoczył tezę Rzecznika Generalnego ETS w sprawie C-262/08, że profilaktyczne usługi medyczne służą oddaleniu, uniknięciu lub zapobieżeniu chorobom, urazom lub problemom zdrowotnym bądź do wykrywania stadiów ukrytych lub początkowych w celu umożliwienia wczesnego leczenia. Stąd świadczenie, które nie zmierza do oddalenia, uniknięcia lub zapobieżenia zaburzenia zdrowia bądź do wykrycia takiego zaburzenia w ukrytym lub początkowym stadium, nie jest profilaktycznym świadczeniem medycznym.

Pojęcie „opieki medycznej” nie dotyczy świadczeń medycznych realizowanych w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Wiedza przekazywana dzięki organizacji konferencji, wykładów, warsztatów może ograniczyć korzystanie z używek w sposób nałogowy, zapobiec ewentualnym zaburzeniom zdrowia.

Mimo to, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, związek ten wydaje się być zbyt luźny i nieskonkretyzowany aby móc stwierdzić, że usługi świadczone przez występującego o interpretację podatnika mają charakter usług w zakresie opieki medycznej.

W rezultacie usługi świadczone przez wnioskodawcę nie spełniają również warunków wymienionych w punkcie 2).

Ustawy wyżej wymienione, na podstawie których wnioskodawca świadczy swoje usługi, określają warunki kształtowania polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania narkomanii, alkoholizmowi oraz następstwom używania tytoniu i wyrobów tytoniowych m.in. poprzez działalność wychowawczą i edukacyjną.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: VAT 2011- ograniczenia zakresu zwolnienia z VAT dla usług edukacyjnych

Działalność ta nie mieści się w zakresie usług opieki medycznej, które służą profilaktyce, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Działania takie mają charakter edukacyjno - informacyjny. Usługi te nie są zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK