| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Usługi z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia takie jak konferencje, wykłady, czy warsztaty nie mieszczą się w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT). Mają charakter edukacyjno - informacyjny co powoduje, że podlegają obowiązkowi odprowadzania podatku VAT.

Tak wynika z indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lutego 2011 roku (nr IBPP3/443-906/10/PK).

O interpretację w tytułowym zakresie wystąpił podatnik, który zajmuje się organizacją usług z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia (konferencje, wykłady, warsztaty) na podstawie:
- ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
- ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
- ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych

Usługi prowadzone przez absolwentów studiów wyższych psychologicznych mają charakter profilaktyczny. Psychologowie prowadzący szkolenia są zatrudnieni przez firmę na podstawie umów o pracę, umów cywilno prawnych oraz na rachunek.

Odbiorcami usług są dzieci, młodzież szkolna, grono pedagogiczne jak i urzędnicy państwowi.

Zdaniem występującego o interpretację podatnika usługi przez niego oferowane będą podlegały zwolnieniu z VAT zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 18 i pkt 19 litera d ustawy o VAT. Usługi te mają na celu profilaktykę i promocję zdrowia i są wykonywane przez dyplomowanych psychologów.

Niestety Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie zgodził się z podatnikiem i uznał, że te usługi nie są zwolnione z VAT.

Zasadniczo opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W przypadku usług z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia można rozważyć jedynie następujące zwolnienia z VAT:

1) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT),

2) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne, osoby wykonujące inne zawody medyczne, a także psychologów (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT).

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK