| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Tylko te usługi, w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia są zwolnione z VAT. Do takich usług zaliczają się również usługi logopedyczne.

Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej z 10 marca 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izy Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1-443-138/11-2/PR).

Podatniczka posiada ukończone studia polonistyczne ze specjalnością logopedyczną. Pracuje na podstawie umowy o pracę w służbie zdrowia jako logopeda/neurologopeda.

Zamierza prowadzić własną działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu świadczeń logopedycznych w wynajmowanym do tych celów gabinecie, w domach pacjentów oraz udzielanie konsultacji specjalistycznych w przyszpitalnych oddziałach.

Formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Podstawowym kryterium w Polskiej Klasyfikacji Działalności wybranym przez Zainteresowną jest pozycja z zakresu opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. Drugą wskazaną pozycją jest pozycja z zakresu edukacji: 85.20.Z – szkoły podstawowe, 85.60.Z – działalność wspomagająca edukację, 85.59.B – pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Co do zasady opodatkowaniu VAT podlega:
- odpłatna dostawa towarów i
- odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2011 roku art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o vat, usługi w zakresie opieki medycznej, służące
- profilaktyce,
- zachowaniu,
- ratowaniu,
- przywracaniu
- poprawie zdrowia,
oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej są zwolnione z podatku VAT.

Wyżej wymienione usługi są zwolnione z podatku, jeśli są świadczone w ramach wykonywania zawodów:
- lekarza i lekarza dentysty,
- pielęgniarki i położnej,
- medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
- psychologa.

Przepis art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.), wskazuje, że osobą wykonującą zawód medyczny jest osoba, która na podstawie odrębnych przepisów ma prawo udzielać świadczenia zdrowotne, oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »