| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie podlegały do 2011 roku opodatkowaniu podatkiem VAT. Po zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług i wejściu w życie 1 stycznia 2011 roku nowych regulacji, pojawiła się wątpliwość czy zwolnienie od VAT-u nadal będzie przysługiwać wskazanej jednostce.

Zwolnienia są autonomicznymi pojęciami prawa unijnego. Wprowadzone są po to, żeby uniknąć rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich. Zakres przedmiotowy zwolnień zawartych w art. 132 Dyrektywy powinien być taki sam we wszystkich krajach członkowskich.

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów pojawił się problem z ich właściwą interpretacją. Kluczowe znaczenie ma pojęcie ‘opieki medycznej’. Trybunał Sprawiedliwości UE w swoich orzeczeniach wypracował pewną koncepcję rozumienia pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej”.

Polecamy:Czy udzielanie pożyczek ze środków zfśs podlega VAT?

Odnoszą się one do usług, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia; pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych. (wyrok w sprawie d´Ambrumenil (C-307/01, pkt 57))

Czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług. - Wyrok w sprawie C-212/01.

Trybunał wyraźnie wskazuje, że interpretując daną regulację związaną z opieka medyczną należy przede wszystkim zwracać uwagę na cel usługi medycznej. To on decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Głównym celem usługi ma być ochrona zdrowia (włączając w to utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia.). Usługa może mieć także cel terapeutyczny, bądź profilaktyczny. Każdorazowo należy poddawać ocenie, jaki cel przyświecał danej usłudze.
Udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji, które wywołują skutki prawne i mają charakter czysto ekspercki i doradczy nie mają zastosowania do usługi medycznej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Z podatku zwolniono usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez uczelnie medyczne - § 13 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »