| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie podlegały do 2011 roku opodatkowaniu podatkiem VAT. Po zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług i wejściu w życie 1 stycznia 2011 roku nowych regulacji, pojawiła się wątpliwość czy zwolnienie od VAT-u nadal będzie przysługiwać wskazanej jednostce.

Opisane powyżej regulacje pozwalają stwierdzić, że usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie spełniają kryterium przedmiotowego. Ich bezpośrednim celem bowiem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia konkretnego pacjenta.

Można by próbować powołać się na art. art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, znowelizowanej ustawą z dnia 29 października 2010 r., na podstawie którego zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:
1) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, 2) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym - oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Jednak i ta próba okazuje się bezskuteczna, ponieważ Zakład udziela porad tzw. podmiotom zewnętrznym - organom wymiaru sprawiedliwości o organom ścigania. Adresatami tych usług nie są studenci.

W rezultacie porady i opinie nie są ściśle związane z głównym, podstawowym celem działania jednostki- kształceniem studentów, bezpośrednim odbiorcą tych usług nie są studenci.

Odpowiadając to postawione pytanie, po zmianie stanu prawnego, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej nie będą korzystały ze zwolnienia podatkowego. Podlegać będą obowiązkowi odprowadzania podatku VAT od świadczonych usług.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004r. Nr 54, poz. 535) - art. 5 ust. 1 pkt 1 , art. 7 ust. 1 , art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 18 i 18a, art. 43 ust. 1 pkt 19 i 19a art. 43 ust. 1 pkt 19 , art. 43 ust. 1 pkt 26 ;
- Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347);
- § 13 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK