| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie podlegały do 2011 roku opodatkowaniu podatkiem VAT. Po zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług i wejściu w życie 1 stycznia 2011 roku nowych regulacji, pojawiła się wątpliwość czy zwolnienie od VAT-u nadal będzie przysługiwać wskazanej jednostce.

Problem ten został poruszony w interpretacji indywidualnej z dnia 6.04.2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP1/443-1362/10-4/BD).

Katedra i Zakład Medycyny Sądowej jest jednostką Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się działalnością dydaktyczną i naukową. Poza tym wydaje opinie (głównie dla organów wymiaru sprawiedliwości i ścigania, w mniejszym stopniu dla podmiotów prywatnych). Opinie te pozostają w ścisłym związku z działalnością dydaktyczną, ponieważ nierzadko problemy poruszane w opiniach są jednocześnie przedmiotem wykładów.

Polecamy:Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Opisane wyżej usługi zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny jako ‘usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki medycznej’.

Do momentu wejścia w życie ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476) na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 Zakład korzystał ze zwolnienia od obowiązku odprowadzania podatku VAT. Obecnie brzmienie mających zastosowanie w sprawie regulacji podatkowych uległo zmianie. W związku z tym pojawił się problem, czy stosowane wcześniej zwolnienie pozostaje aktualne?

Aby móc odpowiedzieć na powyższe pytanie należy przyjrzeć się zmianom, które zaszły w ustawie o VAT.

W poprzednio obowiązującym stanie prawnym z podatku VAT zwolnione były wszelkie usługi w zakresie ochrony zdrowia, poza usługami weterynaryjnymi. Usługi, które można było zaliczyć do tej grupy nie podlegały opodatkowaniu VAT-em. Nie miało znaczenia kto je wykonywał. Podstawą do wyznaczenia tego zakresu było kryterium przedmiotowe- rodzaj świadczonych usług.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku rozszerzają kryterium przedmiotowe o kryterium podmiotowe. Obecnie, aby usługa podlegała zwolnieniu musi być usługą w zakresie opieki medycznej i :
1. służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia,
2. być świadczona przez zakłady opieki zdrowotnej, bądź przez określonych przedstawicieli zawodów medycznych, lub uczelnie medyczne.

Polecamy:Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Zatem dodatkowo usługi medyczne muszą być świadczone przez określone podmioty.
Celem tych zmian jest ujednolicenie prawa unijnego.

Przepisy w zakresie opieki medycznej obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. stanowią implementację do polskiego systemu prawnego przepisów Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »