| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej jest zwolniona z VAT?

Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej jest zwolniona z VAT?

Po spełnieniu kilku warunków sprzedaż posiłków dla uczniów w szkole (ale już nie dla pracowników szkoły) jest zwolniona z VAT.

Podatnik jest jednostką budżetową, gminną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

Prowadzi szkolną stołówkę, w której zatrudnia własnych pracowników. Przygotowują oni i sprzedają na miejscu posiłki uczniom i pracownikom szkoły (szkoła na podstawie art.113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535) nie jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT).

Polecamy:Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Na podstawie ustawy o VAT opodatkowaniu podlega:
- odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust.1 pkt 1) oraz art. 8 ust.1)),
- odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 7 ust.1)

Podatnikami VAT są :
1) osoby prawne,
2) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
3) osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust.1)).

Polecamy:Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Wyjątki od przedstawionych zasad znajdują się w art. 43 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 43 ust.1) pkt 26 z podatku VAT zwolnione są:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
– oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy, zwalnia od podatku:
a) usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą,
b) dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz o przepisach o systemie oświaty.

Świadczenie usług polegających na sprzedaży posiłków własnym uczniom będzie zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT jeśli zostaną spełnione określone warunki.


1. Po pierwsze, świadczone usługi muszą odpowiadać usługom opisanym w art. 43 ust.1) pkt 24 lub 26).
Jedną z funkcji szkoły jest funkcja wychowawcza i opiekuńcza. W ramach funkcji opiekuńczej szkoła zapewnia żywienie i dożywia dzieci i młodzież korzystające z kształcenia i wychowania w sytuacji, gdy jest to niezbędne dla ich prawidłowego kształcenia i wychowania w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty. Odpowiada to punktowi 24 a).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »