| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?

Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?

Zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 226, poz. 1476), usługi polegające na organizacji kursów i szkoleń, których tematem jest udzielanie pierwszej pomocy oraz ratownictwo medyczne są zwolnione z VAT.

Aby móc we wszystkich państwach Unii Europejskiej jednolicie stosować przepisy o podatku VAT określono także co mieści się pod pojęciem kształcenia zawodowego (art. 14 rozporządzenia rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r.).

Kształceniem zawodowym jest:
- nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem,
- nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.
Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do tego celu.

Szkolenia, o których mowa w interpretacji podatkowej, dotyczą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników firm, kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków, policjantów itp., oraz szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego dla ratowników i dyspozytorów medycznych.

Polecamy: Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy

Uczestnictwo w przeprowadzanych szkoleniach jest warunkiem, który musi być spełniony, żeby wykonywać zawód ratownika medycznego czy dyspozytora medycznego. Natomiast celem kursów jest przekazanie, poszerzenie wiedzy lub zapoznanie się z obecnie obowiązującymi przepisami.

Opisane szkolenia spełniają wymogi określone w art. 43 ust.1) pkt 26 i 29 ustawy o VAT oraz są zgodne z rozumieniem pojęcia kształcenia zawodowego.

Oznacza to, że usługi, które polegają na przeprowadzaniu tego typu nauczania są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Sytuacja nie zmieniła się i tak jak przed nowelizacją ustawy, tak i teraz nie ma obowiązku odprowadzania VAT-u od tego rodzaju usług.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Omawiany problem wyjaśniony został m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 20.04.2011 roku (nr ILPP1/443-313/11-2/KŁ ).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »