| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Nie wszystkie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione od podatku od towarów i usług. Warto więc przyjrzeć się kiedy podatnik ze zwolnienia takiego będzie korzystał na przykładzie szkoleń organizowanych dla rzeczoznawców majątkowych.Nie wszystkie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione od podatku od towarów i usług. Warto więc przyjrzeć się kiedy podatnik ze zwolnienia takiego będzie korzystał na przykładzie szkoleń organizowanych dla rzeczoznawców majątkowych.

Musi więc istnieć ustawowo określony obowiązek podnoszenia kwalifikacji, co w odniesieniu do pewnych grup zawodowych nie jest znowu tak rzadkim zjawiskiem.

Drugi przypadek objęcia zwolnieniem wystąpi, gdy podatnik świadczący usługi w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych uzyskał akredytację, stanowiącą potwierdzenie spełniania określonych wymogów i zapewniania wysokiej jakości prowadzonego kształcenia.

Akredytacja taka wydawana jest przez właściwe kuratorium w przypadkach prowadzenia placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego, ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego, gdzie prowadzone jest kształcenie w formach pozaszkolnych. Trzecia sytuacja uzyskania zwolnienia z podatku VAT wystąpi, gdy usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane są ze środków publicznych.

Jak przedstawiono w przykładzie, podatnik świadczy usługi szkoleniowe adresowane do rzeczoznawców majątkowych. Przepis art. 175 ust.2 ustawy o gospodarce nieruchomościami określa, iż rzeczoznawcy majątkowi są zobowiązani do stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych.

Jednocześnie na podstawie przepisów powołanej ustawy Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie z dnia 30 lipca 2010 r. w sprawie doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości. W § 3 tego rozporządzenia określono, iż stałe doskonalenie kwalifikacji zawodowych, o którym mowa między innymi w art. 175 ust. 2, odbywa się przez udział osoby uprawnionej w charakterze słuchacza w seminariach, szkoleniach lub kursach specjalistycznych, w zakresie uprawnień lub licencji zawodowych posiadanych przez osobę uprawnioną.

Polecamy:serwis VAT

Polecamy: serwis Ulgi

Udział osoby uprawnionej, może odbywać się poprzez uczestnictwo w seminariach, szkoleniach i kursach specjalistycznych organizowanych w formie stacjonarnej lub w formie kształcenia na odległość z wykorzystaniem sieci Internet.

Już z treści przywołanych przepisów wynika, iż opisane w przykładzie usługi w zakresie kształcenia zawodowego rzeczoznawców majątkowych będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Wynika to bowiem z tego, że świadczone usługi mają na celu kształcenie rzeczoznawców. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest jednakże to by, zakres szkolenia odpowiadał formie i zasadom określonym w przepisach o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenia w sprawie doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »