| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT?

Czy sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT?

Do końca 2010 roku nie podlegało dyskusji, że sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT. Niestety zmiany ustawy o VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r. sprawiły, że kwestia zwolnienia z VAT takich transakcji jest wątpliwa.

Takie stanowisko potwierdzone zostało również w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy dnia 15 marca 2011 r. (ITPP1/443-1186/10/AJ).

Polecamy: Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?

Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt f) Dyrektywy 2006/112/WE „państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje (...) łącznie z pośrednictwem, jednakże z wyłączeniem przechowywania i zarządzania, których przedmiotem są akcje, udziały w spółkach lub związkach, (…) z wyłączeniem dokumentów ustanawiających tytuł prawny do towarów, oraz praw lub papierów wartościowych, o których mowa w art. 15 ust. 2.”

Oznacza to więc, iż w świetle przepisów Dyrektywy 2006/112/WE, transakcje (z wyłączeniem przechowywania i zarządzania), których przedmiotem są udziały (w tym także sprzedaż) powinny podlegać zwolnieniu z VAT.

Z powyższego wynika, iż mimo że celem polskiego ustawodawcy było dostosowanie przepisów ustawy o VAT w zakresie katalogu usług zwolnionych z VAT do brzmienia przepisów Dyrektywy 2006/112/WE, dostosowanie to przeprowadzone zostało w sposób, który może skutkować zmianą traktowania wskazanych usług począwszy od 1 stycznia 2011 r.

Literalne brzmienie ustawy o VAT w brzmieniu od 1 stycznia 2011 r. wskazuje bowiem, iż opodatkowaniu VAT podlegają niektóre transakcje, które do 31 grudnia 2010 r. podlegały zwolnieniu z VAT. Taka interpretacja przepisów stoi w sprzeczności z intencją ustawodawcy, który wskazywał, iż nowelizacja nie miała na celu zmiany zakresu usług zwolnionych z VAT.

Co więcej taka interpretacja stoi w sprzeczności z Dyrektywą 2006/112/WE, wskazującą, iż transakcje których przedmiotem są udziały (z wyłączeniem przechowywania i zarządzania) podlegają zwolnieniu z VAT.

Należy więc przypuszczać, iż kwestia stawki VAT przy sprzedaży udziałów w spółkach będzie przedmiotem wielu sporów podatników z organami podatkowymi, a być może również kolejnej nowelizacji ustawy o VAT mającej na celu dostosowanie jej przepisów dotyczących analizowanej kwestii do Dyrektywy 2006/112/WE.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »