| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT?

Czy sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT?

Do końca 2010 roku nie podlegało dyskusji, że sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT. Niestety zmiany ustawy o VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r. sprawiły, że kwestia zwolnienia z VAT takich transakcji jest wątpliwa.

Takie stanowisko potwierdzone zostało również w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy dnia 15 marca 2011 r. (ITPP1/443-1186/10/AJ).

Polecamy: Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?

Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt f) Dyrektywy 2006/112/WE „państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje (...) łącznie z pośrednictwem, jednakże z wyłączeniem przechowywania i zarządzania, których przedmiotem są akcje, udziały w spółkach lub związkach, (…) z wyłączeniem dokumentów ustanawiających tytuł prawny do towarów, oraz praw lub papierów wartościowych, o których mowa w art. 15 ust. 2.”

Oznacza to więc, iż w świetle przepisów Dyrektywy 2006/112/WE, transakcje (z wyłączeniem przechowywania i zarządzania), których przedmiotem są udziały (w tym także sprzedaż) powinny podlegać zwolnieniu z VAT.

Z powyższego wynika, iż mimo że celem polskiego ustawodawcy było dostosowanie przepisów ustawy o VAT w zakresie katalogu usług zwolnionych z VAT do brzmienia przepisów Dyrektywy 2006/112/WE, dostosowanie to przeprowadzone zostało w sposób, który może skutkować zmianą traktowania wskazanych usług począwszy od 1 stycznia 2011 r.

Literalne brzmienie ustawy o VAT w brzmieniu od 1 stycznia 2011 r. wskazuje bowiem, iż opodatkowaniu VAT podlegają niektóre transakcje, które do 31 grudnia 2010 r. podlegały zwolnieniu z VAT. Taka interpretacja przepisów stoi w sprzeczności z intencją ustawodawcy, który wskazywał, iż nowelizacja nie miała na celu zmiany zakresu usług zwolnionych z VAT.

Co więcej taka interpretacja stoi w sprzeczności z Dyrektywą 2006/112/WE, wskazującą, iż transakcje których przedmiotem są udziały (z wyłączeniem przechowywania i zarządzania) podlegają zwolnieniu z VAT.

Należy więc przypuszczać, iż kwestia stawki VAT przy sprzedaży udziałów w spółkach będzie przedmiotem wielu sporów podatników z organami podatkowymi, a być może również kolejnej nowelizacji ustawy o VAT mającej na celu dostosowanie jej przepisów dotyczących analizowanej kwestii do Dyrektywy 2006/112/WE.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK