| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy kredyt kupiecki jest zwolniony z VAT?

Czy kredyt kupiecki jest zwolniony z VAT?

Odsetki z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnione na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego klienta, stanowią wynagrodzenie za odrębną usługę finansową podlegającą opodatkowaniu VAT. Jednakże odsetki te korzystają ze zwolnienia z VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT).

W obu tych interpretacjach organy potwierdziły, że kredyt kupiecki korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT jako usługa udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.

Powyższe interpretacje wpisują się w linię interpretacyjną przyjmowaną przez organy podatkowe już w 2010 roku, zgodnie z którą odsetki od kredytu kupieckiego stanowią odrębną usługę pośrednictwa finansowego, zwolnioną z podatku VAT.

Warto zaznaczyć, że w interpretacjach dotyczących kredytu kupieckiego pojawia się odwołanie do dwóch kluczowych dla tej kwestii wyroków.

Jednym z nich jest orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) z 27 października 1993 r. (sygn. C-281/91), w którym TSUE stwierdził, że odsetki od kredytu kupieckiego podlegają zwolnieniu z VAT jako usługa finansowa, o ile są one należne za okres następujący po dostawie towaru lub wykonaniu usługi.

Drugim jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 września 2008 r. (sygn. I FSK 1284/07), w którym sąd potwierdził, że odsetki od kredytu kupieckiego stanowią odrębną usługę pośrednictwa finansowego, która korzysta ze zwolnienia z VAT.

Należy jednak pamiętać, że w 2010 roku zdarzały się przypadki interpretacji, w których organy podatkowe twierdziły, że odsetki od kredytu kupieckiego nie korzystają ze zwolnienia z VAT jako odrębna usługa pośrednictwa finansowego, lecz de facto stanowią część składową ceny sprzedaży i powinny być opodatkowane według stawki podatku właściwej dla dostawy towaru lub świadczenia usługi (np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPP1/443-262/10/MS oraz ITPP1/443-1217/09/MS).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »