| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy kredyt kupiecki jest zwolniony z VAT?

Czy kredyt kupiecki jest zwolniony z VAT?

Odsetki z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnione na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego klienta, stanowią wynagrodzenie za odrębną usługę finansową podlegającą opodatkowaniu VAT. Jednakże odsetki te korzystają ze zwolnienia z VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT).

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 maja 2011 r. (ILPP2/443-369/11-2/SJ).

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność w zakresie kopalnictwa miedzi i sprzedaży tego surowca. Z uwagi na sytuację gospodarczą, w stosunku do niektórych odbiorców stosowała ona tzw. kredyt kupiecki, czyli znaczne wydłużenie terminu płatności za sprzedany towar.

Wynagrodzeniem spółki były odsetki należne jej za cały okres finansowania klienta – od daty sprzedaży do dnia wymagalności płatności. Jednocześnie, w celu zabezpieczenia swojej płynności finansowej, spółka zawierała umowę forfaitingu, obejmującą sprzedaż wierzytelności spółki bankowi z siedzibą w UE, bez możliwości regresu.

Polecamy: Zwolnienia przedmiotowe z VAT 2011

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy kwotę odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnioną na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego klienta – w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od dnia 1 stycznia 2011 r., należy traktować jako usługę podlegająca zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT?

Zdaniem spółki, w omawianej sytuacji mamy do czynienia z wynagrodzeniem za odrębną od dostawy towarów usługę, tj. usługę udzielania kredytu kupieckiego, która podlega zwolnieniu od VAT.

Uzasadniając swoje stanowisko, spółka wskazała, że kredyt kupiecki nie jest niczym innym, niż odroczoną płatnością pobranego przez kupującego towaru. Przy takiej umowie zakup towaru następuje w innym momencie niż zapłata ustalonej za niego należności. Oznacza to, że sprzedawca poprzez odroczenie terminu płatności przez czas tego odroczenia kredytuje nabywcę.

W konsekwencji, w ocenie spółki, w przedmiotowej sytuacji, dochodzi do sprzedaży dwóch świadczeń, tj.: dostawy towarów oraz sprzedaży usług.

Polecamy: Kiedy usługi psychologiczne są zwolnione z VAT?

Tym samym, usługa polegająca na wydłużeniu terminów płatności mieści się w zakresie pojęcia usługi udzielania kredytów i korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe, w uzasadnieniu przychylając się do argumentacji podatnika.

Omawiana interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu to już druga – po interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 lutego 2011 r. (sygn. IPPP2-443-958/10-2/IŻ) – interpretacja dotycząca opodatkowania odsetek od kredytu kupieckiego w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »