| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi prywatnego nauczania są zwolnione z VAT?

Czy usługi prywatnego nauczania są zwolnione z VAT?

Podatnik – nauczyciel, który świadczy usługi prywatnego nauczania korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług tylko wtedy, gdy robi to na własny rachunek i odpowiedzialność. Nie ma zwolnienia, gdy nauczyciel świadczy usługi na rzecz jakiejś placówki edukacyjnej.

Podstawą zwolnienia z podatku usług prywatnego nauczania jest zapis art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.Zgodnie z jego brzmieniem: „Zwalnia się od podatku: usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli."

Z powyższego przepisu wynika, iż warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie przesłanek o charakterze przedmiotowym oraz podmiotowym. Pierwsze z nich dotyczą rodzaju świadczonych usług.

Muszą być to bowiem usługi prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji. Warunek podmiotowy dotyczy osoby świadczącej usługę nauczania – osoba ta musi być nauczycielem.

Polecamy:Faktura VAT od A do Z

Przywołana regulacja ustaw o VAT zbieżna jest z zapisami art. 132 ust. 1 lit. j) Dyrektywy 2006/112/We Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347 str. 1 z późn. zm.). Przepis ten bowiem stwierdza, że państwa członkowskie zwalniają nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe.

Czy w świetle przywołanych przepisów w każdym przypadku usługi prywatnego nauczania korzystają ze zwolnienia?

Przykład 1
Nauczyciel, podatnik VAT, prowadzi zajęcia z rytmiki. Organizatorem zajęć jest przedszkole, które organizuje zajęcia w ramach swojej usługi edukacyjnej w zakresie wychowania przedszkolnego. Nauczyciel rytmiki jest wykonawcą przedmiotowej usługi.

Przykład 2
Nauczyciel, podatnik VAT, prowadzi zajęcia z języka angielskiego dla grupy 5 uczniów gimnazjum w formie korepetycji. Umowę co do prowadzonych zajęć nauczyciel zawarł z rodzicami uczniów.

W pierwszym ze wskazanych przykładów usługi świadczone przez nauczyciela nie korzystają ze zwolnienia, zaś w drugim przykładzie – tak.

Warunkiem zastosowania zwolnienia z VAT usług nauczyciela jest to, by nauczanie prywatne było wykonywane przez nauczyciela na jego własny rachunek i odpowiedzialność.

Bez znaczenie przy tym jest to do jakiej grupy odbiorców jest kierowane. Twierdzenie tej treści zawarte zostało w wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości C-445/05 z 14 czerwca 2007 r. w sprawie Werner Haderer.

Na uwagę zasługuje również wyrok ETS, sprawa C-473/08 z dnia 28 stycznia 2010 r. w sprawie Eulitz, gdzie Trybunał wprost stwierdził, że nauczyciele świadczący usługi w ramach kursów organizowanych przez podmiot trzeci nie mogą zostać uznani za osoby nauczające „prywatnie” w rozumieniu przywołanych wyżej przepisów dyrektywy 2006/112/We.

Podsumowując należy stwierdzić, iż nauczyciel, który zgodnie z posiadanym wykształceniem, prowadzi zajęcia jako zleceniobiorca placówki edukacyjnej (np. szkoły, przedszkola), to wykonywane przez niego czynności nie korzystają ze zwolnienia w podatku VAT.

Z tego zwolnienia skorzystać może jedynie ten, kto będąc nauczycielem wykonuje takie usługi na własny rachunek, niezależnie od faktu do jakiej grupy osób adresuje swoje usługi.

Źródło:
interpretacja indywidualna nr ILPP4/443-134/11-2/PG z 13.05.2011 r.
interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-32a/11/AT z 12.04.2011 r.

Polecamy: Kontrola podatkowa


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »